Мухафаза

Од Википедија — слободната енциклопедија

Мухафаза (арапски: محافظة, muḥāfaẓah; мн. محافظات muḥāfaẓāt) е првостепена административна единица на многу арапски земји и второстепена единица во Саудиска Арабија. Поимот најчесто се преведува како „област“ или „покраина“, а некои позастапени јазици го преведуваат и како „гувернорат“ (управништво). Зборот потекнува од коренот ḥ-f-ẓ со значење на пазење и штитење. Функционерот на чело на мухафазата се нарекува „мухафиз“.

Мухафази во разни земји[уреди | уреди извор]

Тунис се дели на вилаети.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Постоеле од 1963 до 1983 г. Денес Либија се дели на окрузи.