Арапи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Арапи се народи од семитска група. Од Арапскиот Полуостров се освојувачки походи и преселби се рашириле низ цела Северна Африка, од Египет до Мароко. Јазикот кој го користат е Арапскиот јазик. Ширум светот има околу 422 милиони арапи.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]