Прејди на содржината

Кобра

Од Википедија — слободната енциклопедија
Предна страна
Задна страна
Кралска кобра
Пустинска кобра

Кобрите се змии отровници од семејството Elapidae. Тоа е колективно име за цела низа разни видови змии од ова семејство, класифицирани во различни генерации.

Градба[уреди | уреди извор]

Нивната големина се движи од околу 60 сантиметри до 5 метри, но најчесто возрасните се околу 2 метри. Овие змии се најпознати за тоа што можат да го шират вратот за да формираат совршен меур.

Живеалиште[уреди | уреди извор]

Природното живеалиште е сосема разновидно. Некои видови живеат во пустините, а другите во тропски дождовни шуми, како и други живеалишта во Африка и Азија. Многу често тие живеат во близина на човечки населби, па често постои заеднички контакт.

Отровност[уреди | уреди извор]

И покрај нејзината голема и злогласна репутација, каснувањето од страна на кобрата ретко завршува со смрт кај повредениот. Некои истражувања покажуваат дека дури и околу 50% од каснувањата се без отров, тоа се т.н. „суви каснувања“. Каснувањето е смртоносно во само 10% од случаите, но опасноста е различна од вид до вид. Некои видови се многу поопасни од другите. Забите им се релативно мал. На пример, кобрата Ројал има заб долг само 1 сантиметар. Исто така, каснувањето на кобрата е многу побавно во споредба со каснувањето од страна на други опасни змии. Сепак, секое каснување треба да се зема многу сериозно (како потенцијално смртонососно), и треба да се побара лекарска помош што е можно поскоро. Смртта обично се јавува во рок од 2-6 часа, но ако отровот се инјектира директно во вената, може да се случи за помалку од еден час.

Најпознати видови[уреди | уреди извор]

Египетска кобра

Во областа на Јужна Азија и Југоисточна Азија живее кралската кобра, која е најголемата змија во светот. Просечната должина им е 4,5 метри. Бидејќи живее само во шумските предели, ретко доаѓа во контакт со човекот, така што бројот на каснување на оваа змија е многу мал. Најчесто каснувани се дресерите на овие змии во Мјанмар и Тајланд. Иако нејзиниот отров не е токсичен и нивната сила е значително послаба од многу други змии, нејзиното каснување е многу опасно.

Поради специјалното труење со токсични заби, некои кобри може да плукаат отров на растојание од 2 метри и на тој начин да се бранат од напаѓачите. Отровот има многу иритирачки ефект врз очите, и ако не се мие веднаш, може да доведе до слепило. Особено во овој атрибут на четири видови на африкански кобри: црноврата кобра , Мозамбик кобра , црвена кобра и Јужноафриканска кобра.[1]

Исто така позната е египетската кобра ("Наџа хајде"), која има еден од најсилните отрови од сите кобри, па затоа нејзиното каснување често е смртоносно. Се верува дека египетската кралица Клеопатра VII извршила самоубиство или била убиена од каснувањето на оваа змија. Оваа кобра, исто така, за време на древниот Египет, била симбол на Долен Египет и го претставувала огнот на богот Ра.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Broadley, Donald G.; Baldwin, Andrew S. (2006). „Taxonomy, natural history and zoogeography of the Southern African shield cobras, genus Aspidelaps (Serpentes: Elapidae)“ (PDF). Herpetological Natural History. 9.