Јужна Азија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карта на Јужна Азија.

Јужна Азија е јужниот регион на континентот Азија кој е составен од супхималајските држави, но во него се вклучени и некои други држави. Топографски гледано, овој регион е воглавно составен од Индискиот Полуостров и од јужните делови на Хималаите.

Јужна Азија е опколена од Средна Азија на север, Југозападна Азија на запад, Источна Азија на североисток, Југоисточна Азија на југоисток и со Индискиот Океан на југ. Најголема држава во овој регион е Индија, но исто така дел од овој регион се Бутан, Непал, Бангладеш, Шри Ланка, Малдиви и Пакистан. Додатно на овие се додадени, понекогаш, Авганистан, Мјанмар, Тибет..

Држави во Јужна Азија[уреди | уреди извор]

Име Површина
(км²)
Население* Густина
(жит/км²)
Главен град Валута Држ. уредување Службен јазик Грб
 Бангладеш 147.570 156.050.883 1057 Дака Така Република Бенгалски јазик Coat of arms of Bangladesh.svg
 Бутан 38.394 691.141 18 Тимпу Нгултрум Уставна монархија Ѕонгка јазик Emblem of Bhutan.svg
 Индија 3.287.240 1.166.079.217 355 Њу Делхи Индиска рупија Федерална република 22 службени јазици, Хинди најголем Emblem of India.svg
   Непал 147.181 28.563.377 194 Катманду Непалска рупија Република Непалски јазик Emblem of Nepal.svg
 Пакистан 803.940 176.242.949 219 Исламабад Пакистанска рупија Исламска република Урду јазик, англиски јазик, белучистански јазик, паштунски јазик, панџабски јазик, сираикски јазик, синди јазик[1] Coat of arms of Pakistan.svg
 Шри Ланка 65.610 21.324.791 325 Сри Џајаварденапура-Коте или Коломбо Шриланкска рупија Демократска социјалистичка република Синхалезиски јазик, Тамилски јазик, Англиски јазик Coat of arms of Sri Lanka.svg

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Population by Mother Tongue“ (PDF). Population Census Organization, Government of Pakistan. Посетено на 2008-05-31.