Тамилски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тамилски јазик
தமிழ் tamiḻ
Word Tamil.svg
Изговор [t̪ɐmɨɻ] (Слушни)
Застапен во Индија, Шри Ланка и Сингапур, каде што има официјален статус; и во Малезија, Маврициус, и Реинион каде има малцински саттус, и во дијаспората.
Говорници 68 милиони  
Јазично семејство
Писмо Тамилско писмо
Статус
Службен во Индија Индија,  Шри Ланка и
Сингапур Сингапур
Регулативен орган Повеќе академии на владата на Тамил Наду
Јазични кодови
ISO 639-1 ta
ISO 639-2 tam
ISO 639-3 tam

Тамилски јазик (தமிழ் tamiḻ; МФА: [t̪ɐmɨɻ]) или само тамилдравидски јазик зборуван од Тамилците во Индија, Шри Ланка и Сингапур каде има официјален статус; а поѕначајни малцинства има и во Малезија, Маврициус, и Реинион, и во тамилската дијаспора. Тој е официјален јазик во државата Тамил Наду во Индија, и има официјален статус во Шри Ланка и Сингапур. Постојат повеќе од 77 милиони говорнци со што овој јазик е еден од најзборуваните во светот.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]