Аларски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Аларски јазик
Застапен воКерала, Индија
Говорници350  
Јазично семејство
дравидско
  • (некласифициран)
    • аларски јазик
Јазични кодови
ISO 639-3all

Аларскиот јазик е дравидски јазик кој се зборува во индиската држава Керала. Јазикот е познат и како алански, аланмарски или чатански јазик. Аларскиот јазик е сличен со мајаламскиот и тамилскиот јазик.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]