Канадски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Канадски
ಕನ್ನಡ kannaḍa
Застапен воКарнатака, Индија, помали заедници во САД, Австралија, Велика Британија, ОАЕ
Подрачјекарнатака,Керала, Махараштра, Андра Прадеш, Гоа
Говорници35 милиони (мајчин), 44 милиони (вкупно)  
Јазично семејство
Статус
Службен воИндија Индија (Карнатака)
Регулативен органАкадемијата при владата на Карнатака
Јазични кодови
ISO 639-1kn
ISO 639-2kan
ISO 639-3kan

Канадски јазик (ಕನ್ನಡ Kannaḍa) — еден од поголемите дравидски јазици на Индија, говорен претежно во јужната држава Карнатака. Канадскиот е еден од 27-те најговорени јазици во светот, со домородните говорници — народот Канади (ಕನ್ನಡಿಗರು Kannadigaru) кои ги има околу 35 милиони. Претставува еден од службените јазици во Индија и е административен јазик во Карнатака.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]