Канадски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Канадски
ಕನ್ನಡ kannaḍa
Застапен во Карнатака, Индија, помали заедници во САД, Австралија, Велика Британија, ОАЕ
Подрачје карнатака,Керала, Махараштра, Андра Прадеш, Гоа
Говорници 35 милиони (мајчин), 44 милиони (вкупно)  
Јазично семејство
Статус
Службен во Индија Индија (Карнатака)
Регулативен орган Академијата при владата на Карнатака
Јазични кодови
ISO 639-1 kn
ISO 639-2 kan
ISO 639-3 kan

Канадски јазик (ಕನ್ನಡ Kannaḍa) — еден од поголемите дравидски јазици на Индија, говорен претежно во јужната држава Карнатака. Канадскиот е еден од 27-те најговорени јазици во светот, со домородните говорници — народот Канади (ಕನ್ನಡಿಗರು Kannadigaru) кои ги има околу 35 милиони. Претставува еден од службените јазици во Индија и е административен јазик во Карнатака.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]