Санскрит

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Санскрит
संस्कृतम् saṃskṛtam
Зборот 'санскрит' (संस्कृतम्) на деванагари.
Зборот 'санскрит' (संस्कृतम्) на деванагари.
Изговор sə̃skɹ̩t̪əm
Застапен во Индија
Говорници 14.000[1]  (2001)
Јазично семејство
Писмо нема свое писмо[2]
Денес се пишува со деванагари, индиски писма, тајландско писмо и латиница.
Статус
Службен во Индија Индија, Утараканд
Јазични кодови
ISO 639-1 sa
ISO 639-2 san
ISO 639-3 san

Санскрит[3] (संस्कृता वाक् saṃskṛtā vāk, кратко संस्कृतम् saṃskṛtam) — стар индоевропски јазик од индоиранската група јазици кој е класичен јазик на Индискиот потконтинент. Санскрит е литургиски јазик на хиндуизмот, будизмот, сикизмот, џаинизмот и претставува еден од 23-те службени јазици на Индија.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]