Синдски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Синдски јазик
سنڌي / सिन्धी
Застапен воСинд, Пакистан и Куч, Индија.
ПодрачјеЈужна Азија
Говорници25 милиони  (2007)[1]
Јазично семејство
Писмоарапско писмо, деванагари, кудабадско писмо, ланда, гурмуки[2]
Статус
Службен во Пакистан (Синд)
 Индија
Регулативен органСиндски јазичен орган (Пакистан),
Индиски институт за синдологија (Индија)
Јазични кодови
ISO 639-1sd
ISO 639-2snd
ISO 639-3Разни:
snd — синдски
lss — ласки
sbn — синдско-билски

Синдскиот (سنڌي / सिन्धी) е индоариски јазик, дел од групата на индоирански јазици од семејството на индоевропски јазици. Јазикот е мајчин јазик на Синдите, автохтон јазик на историскиот регион Синд и службен јазик на пакистанската покраина Синд. Исто така, јазикот има службен стгатус во Индија.

Синдскиот јазик претрпел посилно влијание од јазикот санскрит, поточно некогашната негова локална форма, но и од белуџискиот јазик. Повеќето од Синдите се наоѓаат во покраината Синд во Пакистан, и во Куч, Гуџарат во Индија.

Географска распространетост[уреди | уреди извор]

Синдскиот се зборува во Синд и Белуџистан во Пакистан. Како прв јазик се изучува во Синд. Како втор јазик се користи низ училиштата во Карачи и Белуџистан. Карачи е најголем синдски град, со околу 3-4 милиони Синди.

Покрај Пакистан, синдскиот се зборува и во Индија, особено во државите Раџастан, Гуџарат и Махараштра. Јазикот исто така се зборува и во Уласнагар и Мумбај, каде се наоѓа најголемата синдска енклава во Индија.[3]

Фонологија[уреди | уреди извор]

Согласки
лабијални забно-алвеоларни ретрофлексни палатоалвеоларни
/ палатални
веларни глотални
носни m
n
ɳ
ɳʱ
ɲ ŋ
експлозивни и
африкати
p
b

t̪ʰ

d̪ʱ
ʈ
ʈʰ
ɖ
ɖʱ
t̠ɕ
t̠ɕʰ
d̠ʑ
d̠ʑʱ
k
ɡ
ɡʱ
имплозивни ɓ ɗ    ʄ ~ ɠ
фрикативни f   s z ʂ x ɣ h  
ротички r ɽ
ɽʱ
апроксимантни ʋ
l̪ʱ
j
Самогласки
Самогласките во синдскиот јазик.

Писмо[уреди | уреди извор]

Арапско писмо за синдскиот јазик[уреди | уреди извор]

جھ ڄ ج پ ث ٺ ٽ ٿ ت ڀ ٻ ب ا
ɟʱ ʄ ɟ p s ʈʰ ʈ t ɓ b ɑː ʔ
ڙ ر ذ ڍ ڊ ڏ ڌ د خ ح ڇ چ ڃ
ɽ r z ɖʱ ɖ ɗ d x h c ɲ
ڪ ق ڦ ف غ ع ظ ط ض ص ش س ز
k q f ɣ ɑː ʔ ʕ z t z s ʃ s z
ي ء ھ و ڻ ن م ل ڱ گھ ڳ گ ک
j h ʋ ʊ ɔː ɳ n m l ŋ ɡʱ ɠ ɡ

Деванагари за синдскиот јазик[уреди | уреди извор]

ə a ɪ i ʊ e ɛ o ɔ
ख़ ग़
k x ɡ ɠ ɣ ɡʱ ŋ
ज़
c ɟ ʄ z ɟʱ ɲ
ड़ ढ़
ʈ ʈʰ ɖ ɗ ɽ ɖʱ ɽʱ ɳ
t d n
फ़ ॿ
p f b ɓ m
j r l ʋ
ʃ ʂ s h

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Nationalencyklopedin "Världens 100 största språk 2007" The World's 100 Largest Languages in 2007
  2. „Script“. Sindhilanguage.com.
  3. The Sindhu World

Извори[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]