Утараканд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Утараканд
Утараканд или Утаранчал - उत्तराखण्ड или उत्तराखंड
Држава: Индија
Главен град: Дерадун
Површина: 53.566 km²
Население: 8.479.562
Густина на население: 158 жит./km²
Јазик: хинди, кумаони, гархвали
Религија:
Веб-сајт: [1]
Мапа
Положбата на Утараканд во Индија


Утараканд (порано: Утаранчал) е сојузна држава во северна Индија со површина од 53.566 km² и 8.479.562 жители.