Прејди на содржината

Утар Прадеш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Утар Прадеш
Утар Прадеш - उत्तर प्रदेश
Држава: Индија
Главен град: Лахнау
Површина: 243.286 км2
Население: 190.891.000
Густина на население: 783 жит./км2
Јазик: хинди, урду и англиски
Религија:
Мрежно место: [1] Архивирано на 2 февруари 2007 г.
Мапа
Положба на Утар Прадеш во Индија
Положба на Утар Прадеш во Индија

Утар Прадеш е сојузна држава во северна Индија со површина од 243.286 км2 и 66.396.000 жители.