Бихар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бихар
Бихар - मगध
Држава: Индија
Главен град: Патна
Површина: 99.200 км2
Население: 82.998.509
Густина на население: 880 жит./км2
Јазик: хинду, англиски, урду, боџпурски, магади и мајтилски
Религија:
Мрежно место: [1] Архивирано 15 јуни 2011 г.
Мапа
Положба на Бихар во Индија

Бихар е сојузна држава во Индија со површина од 99.200 км2 и 82.998.509 жители. Бихар е трета најголема сојузна држава во Индија. Се наоѓа во источниот дел на Индија. Главен град е Патна. Северно од Бихар е Непал, Утар Прадеш се наоѓа западно, Џарканд е јужно, додека Западен Бенгал источно. Бихар лежи во плодната долина Ганга. Културно го претставува хиндиското срце на Индија. Зборот Бихар потекнува од санскритскиот збор Вихара, кој значи будистички манастир, кои ги имало многу во Бихар.

Позната е по екстремната сиромаштија и лошиот образовен систем.