Бихар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бихар
Бихар - मगध
Држава: Индија
Главен град: Патна
Површина: 99.200 км2
Население: 82.998.509
Густина на население: 880 жит./км2
Јазик: хинду, англиски, урду, боџпурски, магади и мајтилски
Религија:
Мрежно место: [1] Архивирано на 15 јуни 2011 г.
Мапа
Положба на Бихар во Индија

Бихар е сојузна држава во Индија со површина од 99.200 км2 и 82.998.509 жители. Бихар е трета најголема сојузна држава во Индија. Се наоѓа во источниот дел на Индија. Главен град е Патна. Северно од Бихар е Непал, Утар Прадеш се наоѓа западно, Џарканд е јужно, додека Западен Бенгал источно. Бихар лежи во плодната долина Ганга[1]. Културно го претставува хиндиското срце на Индија. Зборот Бихар потекнува од санскритскиот збор Вихара, кој значи будистички манастир, кои ги имало многу во Бихар.

Позната е по екстремната сиромаштија и лошиот образовен систем.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „State Profile“. Government of Bihar. Архивирано од изворникот 22 September 2017. Посетено на 17 April 2015.