Пондишери

Од Википедија — слободната енциклопедија
Територија Пондишери
Територија Пондишери - દમણ અને દીવ
Држава: Индија
Главен град: Пондишери
Површина: 492 км²
Население: 973.829
Густина на население: 1.979 жит/км²
Јазик: тамилски, француски, телушки, малајалски
Религија:
Мрежно место: www.pon.nic.in
Мапа
Положба на територијата Пондишери во Индија
Положба на територијата Пондишери во Индија

Територијата Пондишери е сојузна територија во Индија.