Прејди на содржината

Телангана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Телангана
Телангана - తెల౦గాణ
Држава: Индија
Главен град: Хајдерабад
Површина: 114.840
Население: 35.286.757(2001)
Густина на население: 310 жит./км2
Јазик: телугу, урду
Религија:
Мрежно место: telangana.gov.in
Мапа
Положба на Сиким во Индија
Положба на Сиким во Индија

Телангана е една од 29-те држави во составот на Индија. Формирана е во 2014 година. Телангана има околу 35 милиони жители.

Историја[уреди | уреди извор]

Формирањето на Телангана било одобрено од владеачката коалиција на Индијa на 30 јули 2013 година.[1][2] Формирана е од 10 окрузи, кои се издвоени од составот на државата Андра Прадеш. Во саставот на Телангана влегол и градот Хајдерабад, дотогашниот главен град на државата Андра Прадеш, која во период од 10 година служел како заедничка престолнина, сè додека државата Андра Прадеш не именувала нов главен град на својата преостаната територија. Оваа поделба на државата Андра Прадеш практично значела дека народот Телугу, кои во таа држава бил мнозинсски, сега има две држави.

Извори[уреди | уреди извор]

  1. „Vancouver Desi South Asian news“. Архивирано од изворникот на 2023-10-04. Посетено на 2020-06-21.
  2. „Vancouver Desi South Asian news“. Архивирано од изворникот на 2023-10-04. Посетено на 2020-06-21.