Лакадиви

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Лакшадвип
Лакшадвип - ലക്ഷദ്വീപ്
Држава: Индија
Главен град: Даман
Површина: 28 km²
Население: 60.595
Густина на население: 2.164 жит./km²
Јазик: малајалам
Религија:
Веб-сајт: [1]
Мапа
[[Слика: IndiaLakshadweep.png|н|250п|Положба на Лакадиви во Индија]]
Lakshadweep in India (disputed hatched).svg

Лакшадвип е островска сојузна територија во рамките на Индија, оддалечена од 200 до 300 km од нејзиното копно. Главен град е Каравати, а нејзиното старо име е Лакадиви.