Лакадиви

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лакадиви
ലക്ഷദ്വീപ് (Лакшавдип)
сојузна територија
Амблем на Лакадиви
Амблем
Местоположба на Лакадиви
Координати:
Земја Индија
Основана1 ноември 1956
Главен градКаварати
Управа
 • УправникФарук Кан
 • ПратеникМохамед Фајзал (НСП)
Површина
 • Вкупна32 км2 (12 ми2)
Ранг36.
Население (попис 2011)
 • Вкупно65.473
 • Густина2,000/км2 (5,300/ми2)
Јазици[1]
 • Службенмалајалски
 • Помошен службенанглиски
Демографија
 • Народности≈84,33% малајалски
≈15,67% Мали
Часовен појасIST (UTC+5:30)
ISO 3166IN-LD
Рег. таб.LD
Бр. на окрузи1
Најголем градАндрот
ИЧР
0,796
ИЧР-година2005
ИЧР-категоријависок
Мреж. местоlakshadweep.gov.in

Лакадиви (Лакадивски Острови) или Лакшадвип (малајалски: ലക്ഷദ്വീപ്) — островска сојузна територија во Лакадивското Море во рамките на Индија, оддалечена од 200 до 300 км од нејзиното копно. Главен град е Каварати, а најголем е Андрот.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Карта на Лакадивите

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „50th Report of the Commissioner for Linguistic Minorities in India“ (PDF). 16 July 2014. стр. 109. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-07-08. Посетено на 6 November 2016.