Сојузни држави и територии на Индија

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Сојузни држави на Индија)
Индиски ОкеанБенгалски ЗаливАндаманско МореАрапско МореЛакадивско Мореледник СијаченАндамани и НикобариЧандигарДадра и Нагар ХавелиДаман и ДиуДелхиЛакадивиПондишериПондишериПондишериАруначал ПрадешАсамБихарЧатисгарГоаГуџаратХарајанаХимачал ПрадешЏаму и КашмирЏаркандКарнатакаКералаМадја ПрадешМахараштраМанипурМегалајаМизорамНагаландОрисаПенџабРаџастанСикимТамил НадуТрипураУтар ПрадешУтаракандЗападен БенгалАвганистанБангладешБутанБурмаКинаНепалПакистанШри ЛанкаТаџикистанДадра и Нагар ХавелиДаман и ДиуПондишериПондишериПондишериПондишериГоаГуџаратЏаму и КашмирКарнатакаКералаМадја ПрадешМахараштраРаџастанТамил НадуАсамМегалајаАндра ПрадешАруначал ПрадешНагаландМанипурМизорамТеланганаТрипураЗападен БенгалСикимБутанБангладешБихарЏаркандОрисаЧатисгарУтар ПрадешУтаракандНепалДелхиХарајанаПенџабХимачал ПрадешЧандигарПакистанШри ЛанкаШри ЛанкаШри ЛанкаШри ЛанкаШри ЛанкаШри ЛанкаШри ЛанкаШри ЛанкаШри Ланкаспорна територија во Џаму и Кашмирспорна територија во Џаму и Кашмир
Стислива карта на сојузните држави и територии на Индија

Индија е федерација[1] составена од 28 сојузни држави и 9 сојузни територии. Тие понатаму се делат на окрузи и други единици.[1]

Според Уставот на Индија, суверената власт врз државата/територијата ја делат државата/територијата и сојузната власт.[2]

Сојузни држави[уреди | уреди извор]

Сојузна држава Рег.
таблички
Главен град Најголем град Население[3] Површина
(км2)
Службени
јазици[4]
Дополнителни
служб. јазици[4]
Андра Прадеш AP Хајдерабад (де јуре)
Амаравати (де факто) б 1[5][6]
Вишакапатнам 49.506.799 160.205 телушки
Аруначал Прадеш AR Итанагар 1.383.727 83.743 англиски
Асам AS Диспур Гувахати 31.205.576 78.550 асамски
Бихар BR Патна 104.099.452 94.163 хинди урду
Гоа GA Панаџи Васко де Гама 1.458.545 3.702 конкански маратски
Гуџарат GJ Гандинагар Ахмедабад 60.439.692 196.024 гуџаратски
Западен Бенгал WB Колката 91.276.115 88.752 бенгалски, непалски[б 1] хинди, урду, санталски, одиски и пенџапски
Карнатака KA Бангалор 61.095.297 191.791 канадски англиски
Керала KL Тируванантапурам 33.406.061 38.863 малајалски
Мадја Прадеш MP Бопал Индор 72.626.809 308.252 хинди
Манипур MN Импал 2.855.794 22.347 манипурски англиски
Махараштра MH Мумбај 112.374.333 307.713 маратски
Мегалаја ML Шилонг 2.966.889 22.720 англиски касиски [б 2]
Мизорам MZ Ајзол 1.097.206 21.081 англиски, хинди, мизовски
Нагаланд NL Кохима Димапур 1.978.502 16.579 англиски
Одиша OD Бубанешвар 41.974.218 155.820 одиски
Пенџаб PB Чандигар Лудијана 27.743.338 50.362 пенџапски
Раџастан RJ Џајпур 68.548.437 342.269 хинди англиски
Сиким SK Гангток 610.577 7.096 англиски сикимски, гуруншки, лепчански, лимбуски, мангарски, сунварски, неварски, рајски, шерпски, таманшки
Тамил Наду TN Ченај 72.147.030 130.058 тамилски англиски
Телангана TS Хајдерабадб 1 35.193.978[7] 114.840[7] телушки, урду[8]
Трипура TR Агартала 3.673.917 10.492 бенгалски, кокборок, англиски
Утар Прадеш UP Лакнау Канпур 199.812.341 243.286 хинди урду
Утараканд UK Дерадунб 3 10.086.292 53.483 хинди санскрит[9]
Харајана HR Чандигар Фаридабад 25.351.462 44.212 хинди пенџапски[10][11]
Химачал Прадеш HP Шимла (лете)
Дарамсала (зиме)
Шимла 6.864.602 55.673 хинди англиски
Чатисгар CG Наја Рајпур Рајпур 25.545.198 135.194 хинди
Џарканд JH Ранчи Џамшедпур 32.988.134 74.677 хинди урду[12]
 • ^б 1 Сè до 2 јуни 2014 г. во Андра Прадеш влегувала и територијата на денес одделната сојузна држава Телангана.[13][14][15] Хајдерабад, кој целосно е во границите на Телангана, има привремена улога на главен град на обете сојузни држави во траење до 10 години.[16] Владата и законодавниот дом на Андра Прадеш на почетокот на 2017 г. се преселиле во привремени згради во Амаравати, кој треба да стане главен град.[5]
 • ^б 2 Џаму и Кашмир како сојузна држава зафаќале површина од 222.236 км2 според индиското правополагање; од нив 101.387 км2 се под индиска управа
 • ^б 3 Дерадун е привремен главен град на Утараканд. Гратчето Герсен е предвидено да се развие во главен град.

Сојузни територии[уреди | уреди извор]

Сојузна територија Рег.
таблички
Главен град Најголем град Население[3] Површина
(км2)
Службени
јазици[4]
Дополнителни
служб. јазици[4]
Андамани и Никобари AN Порт Блер 380.581 8.249 хинди, англиски
Дадра и Нагар Хавели DN Силваса 343.709 491 гуџаратски, хинди маратски
Даман и Диу DD Даман 243.247 112 англиски, гуџаратски, хинди, конкански[б 3]
Делхи DL Њу Делхи [б 4] 16.787.941 1.490 хинди пенџапски, урду[17]
Ладак СУН  Лех 290.492 59.146 ладачки балтски
Лакадиви LD Каварати 64.473 32 англиски хинди
Пондишери PY Пондишери 1.247.953 492 англиски,[18] тамилски малајалски, телушки
Чандигар CH Чандигар [б 5] 1.055.450 114 англиски
Џаму и Кашмир JK Сринагар (лете)
Џаму (зиме)
Сринагар 1.247.953 163.090 урду догрански, кашмирски

Поврзано[уреди | уреди извор]

Белешки[уреди | уреди извор]

 1. Бенгалскиот и непалскиот се службени во подокрузите Дарџилинг и Курсонг во рамките на округот Дарџилинг.
 2. Касискиот јазик е прогласен за дополнителен службен јазик за сите цели на окружно ниво во Каси и Џаинтија, Мегалаја.
 3. Општењето со сојузните држави и централната власт по правило се одвива на хинди или англиски.
 4. Делхи е и град и сојузна територија.
 5. Чандигар е и град и сојузна територија.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Сојузни држави и територии“. Посетено на 7 септември 2007. (англиски)
 2. Територијалност на извршната власт на сојузните држави во Индија[мртва врска] - „Уставно право“, 1998 (англиски)
 3. 3,0 3,1 „List of states with Population, Sex Ratio and Literacy Census 2011“.
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 „Report of the Commissioner for linguistic minorities: 50th report (July 2012 to June 2013)“ (PDF). Commissioner for Linguistic Minorities, Ministry of Minority Affairs, Government of India. Архивирано од изворникот (pdf) на 8 July 2016. Посетено на 14 January 2015.
 5. 5,0 5,1 „After 2200 Years, Amaravati Gets Back Power!“.
 6. „Data“. ap.gov.in. Архивирано од изворникот на 2017-08-03. Посетено на 2018-05-12.
 7. 7,0 7,1 „Telangana State Profile“ (PDF). Telangana government portal. стр. 34. Посетено на 11 June 2014.
 8. „Urdu Gets First Language Status“.
 9. „Sanskrit: Reviving the language in today's India – Livemint“.
 10. „Haryana grants second language status to Punjabi“. Hindustan Times. 28 January 2010. Архивирано од изворникот на 2015-09-03. Посетено на 2018-05-12.
 11. „Punjabi gets second language status in Haryana“. Zee news. 28 January 2010.
 12. „Research data“. ierj.in. Архивирано од изворникот на 2021-02-25. Посетено на 2018-05-12.
 13. „Bifurcated into Telangana State and residual Andhra Pradesh State“. The Times Of India. 2 June 2014.
 14. „The Gazette of India : The Andhra Pradesh Reorganization Act, 2014“ (PDF). Ministry of Law and Justice. Government of India. 1 March 2014. Посетено на 23 April 2014.
 15. „The Gazette of India : The Andhra Pradesh Reorganization Act, 2014 Sub-section“ (PDF). 4 March 2014. Архивирано од изворникот (PDF) на 2014-03-27. Посетено на 23 April 2014.
 16. Sanchari Bhattacharya (1 June 2014). „Andhra Pradesh Minus Telangana: 10 Facts“. NDTV.
 17. „Official Language Act 2000“ (PDF). Government of Delhi. 2 July 2003. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-03-04. Посетено на 17 July 2015.
 18. „Regional data“ (PDF). lawsofindia.org.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]