Прејди на содржината

Андра Прадеш

Координати: 16°30′N 80°38′E / 16.50° СГШ; 80.64° ИГД / 16.50; 80.64
Од Википедија — слободната енциклопедија
Андра Прадеш
ఆంధ్ర ప్రదేశ్
сојузна држава
Лого на Андра Прадеш
Амблем
Химна: „За мајка Телугу“
Местоположба во Индија
Местоположба во Индија
Земја Индија
Државност1 ноември 1956
Главен градХајдерабад, Амаравати
Најголем градВишакапатнам
Окрузи13
Управа
 • ОрганВлада на Андра Прадеш
 • УправникЕ. Ш. Л. Нарасиман
 • Главен министерН. Чандрабабу Најду
 • Законодавен домдводомен (175 + 58 места)
 • Изб. единции на Народниот дом25
 • Виш судВиш правосуден суд - Хајдерабад
Површина[1]
 • Вкупна162.970 км2 (62,920 ми2)
Ранг8.
Население (2011)[2]
 • Вкупно49,634,314
 • Ранг10.
 • Густина308/км2 (800/ми2)
ДемонимТелузи
БДП (2018–19)[3]
 • ВкупноПредлошка:INRConvert
 • ПГЖПредлошка:INRConvert
Час. појасIST (UTC+05:30)
UN/LOCODEAP
Рег. таб.AP
Писменост67,41 % (2011)
Службени јазицителушки
Брег974 км
Мреж. местоap.gov.in
^† Со преуредувањето од 2014 г. градот Хајдерабад привремено (до 10 години) е главен и на Андра Прадеш и на Телангана.
†† Заедички за Андра Прадеш и Телангана.

Андра Прадеш (телушки: ఆంధ్ర ప్రదేశ్) — сојузна држава во југоисточна Индија со површина од 162.970 км2 и 49.386.799 жители (2011).

Се граничи со Телангана, Одиша на североисток Карнатака на запад, Тамил Наду на југ и Бенгалскиот Залив на исток. Ова е осма држава во Индија по површина и десетта по население. Главен град формално е Хајдерабад, но во пракса управувањето се одвива во Амаравати. Најголем град е Вишакапатнам. Има втор најдолг брег (974 км) од државите на Индија.

Андра Прадеш се наоѓа меѓу 12°41' и 22° северна географска ширина и 77° и 84°40' источна географска должина. Повеќе од 77% од жетвата отпаѓа на ориз; (17.796.000 тони во 2006 година) Низ државата минуваат две големи реки — Годавари и Кришна. Основана е во 1956 г., а прекроена во 2014 г. кога од дел од нејзината територија е создадена државата Телангана.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Survey-2016-17.pdf „Socio-economic Survey 2016–17“ Проверете ја вредноста |url= (help) (PDF). AP State Portal. Government of Andhra Pradesh. стр. 3. Посетено на 12 June 2017.[мртва врска]
  2. „Demography“ (PDF). Official portal of Andhra Pradesh Government. Government of Andhra Pradesh. Архивирано од изворникот (PDF) на 2014-07-14. Посетено на 2018-05-13.
  3. „Andhra Pradesh Budget Analysis 2018–19“ (PDF). PRS Legislative Research. Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-03-10. Посетено на 10 March 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]