Андра Прадеш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Андра Прадеш
Андра Прадеш - ఆంధ్ర ప్రదేశ్
Држава: Индија
Главен град: Хајдерабад
Површина: 275.068 km²
Население: 75.727.000 (2001)
Густина на население: 275 жит./km²
Јазик: телугу , урду
Религија:
Веб-сајт: www.aponline.gov.in
Мапа
Положба на Андра Прадеш во Индија


Андра Прадеш е сојузна држава во Индија со површина од 275.068 km² и 75.727.000 жители (сос: 1. јан. 2001). Се наоѓа во јужна Индијa и се граничи со Махараштра, Чатисгар и Ориса на север, Бенгалски залив на исток, Тамил Наду на југ и Карнатака на запад. Таа е четврта држава во Индија по површина и петта по население. Нејзин главен и најголем град е Хајдерабад. Има втор најдолг брег (972км) од државите на Индија.[1]

Андра Прадеш се наоѓа меѓу 12°41' и 22° северна географска ширина и 77° и 84°40' источна географска должина. Повеќе од 77% од жетвата отпаѓа на ориз; (17,796,000 тони во 2006 година)[2] Низ државата минуваат две големи реки, Годавари и Кришна. Формирана е на 1 ноември 1956 година.