Сојузни држави и територии на Индија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Индиски ОкеанБенгалски ЗаливАндаманско МореАрапско МореЛакадивско Мореледник СијаченАндамани и НикобариЧандигарДадра и Нагар ХавелиДаман и ДиуДелхиЛакадивиПондишериПондишериПондишериАруначал ПрадешАсамБихарЧатисгарГоаГуџаратХарајанаХимачал ПрадешЏаму и КашмирЏаркандКарнатакаКералаМадја ПрадешМахараштраМанипурМегалајаМизорамНагаландОрисаПенџабРаџастанСикимТамил НадуТрипураУтар ПрадешУтаракандЗападен БенгалАвганистанБангладешБутанБурмаКинаНепалПакистанШри ЛанкаТаџикистанДадра и Нагар ХавелиДаман и ДиуПондишериПондишериПондишериПондишериГоаГуџаратЏаму и КашмирКарнатакаКералаМадја ПрадешМахараштраРаџастанТамил НадуАсамМегалајаАндра ПрадешАруначал ПрадешНагаландМанипурМизорамТеланганаТрипураЗападен БенгалСикимБутанБангладешБихарЏаркандОрисаЧатисгарУтар ПрадешУтаракандНепалДелхиХарајанаПенџабХимачал ПрадешЧандигарПакистанШри ЛанкаШри ЛанкаШри ЛанкаШри ЛанкаШри ЛанкаШри ЛанкаШри ЛанкаШри ЛанкаШри Ланкаспорна територија во Џаму и Кашмирспорна територија во Џаму и Кашмир
Стислива карта на сојузните држави и територии на Индија

Индија е федерација[1] составена од 29 сојузни држави и 7 сојузни територии. Тие понатаму се делат на окрузи и други единици.[1]

Според Уставот на Индија, суверената власт врз државата/територијата ја делат државата/територијата и сојузната власт.[2]

Сојузни држави[уреди | уреди извор]

Сојузна држава ISO 3166 Рег.
таблички
Главен град Најголем град Државност Население[3] Површина
(км2)
Службени
јазици[4]
Дополнителни
служб. јазици[4]
Андра Прадеш IN-AP AP Хајдерабад (дејуре)
Амаравати (дефакто) б 1[5][6]
Вишакапатнам 1953 49.506.799 160.205 телушки
Аруначал Прадеш IN-AR AR Итанагар 1987 1.383.727 83.743 англиски
Асам IN-AS AS Диспур Гувахати 1950 31.205.576 78.550 асамски
Бихар IN-BR BR Патна 1950 104.099.452 94.163 хинди урду
Гоа IN-GA GA Панаџи Васко де Гама 1987 1.458.545 3.702 конкански маратски
Гуџарат IN-GJ GJ Гандинагар Ахмедабад 1960 60.439.692 196.024 гуџаратски
Западен Бенгал IN-WB WB Колката 1950 91.276.115 88.752 бенгалски, непалски[б 1] хинди, урду, санталски, одиски и пенџапски
Карнатака IN-KA KA Бангалор 1956 61.095.297 191.791 канадски англиски
Керала IN-KL KL Тируванантапурам 1956 33.406.061 38.863 малајалски
Мадја Прадеш IN-MP MP Бопал Индор 1956 72.626.809 308.252 хинди
Манипур IN-MN MN Импал 1972 2.855.794 22.347 манипурски англиски
Махараштра IN-MH MH Мумбај 1960 112.374.333 307.713 маратски
Мегалаја IN-ML ML Шилонг 1972 2.966.889 22.720 англиски касиски [б 2]
Мизорам IN-MZ MZ Ајзол 1987 1.097.206 21.081 англиски, хинди, мизовски
Нагаланд IN-NL NL Кохима Димапур 1963 1.978.502 16.579 англиски
Одиша IN-OR OD Бубанешвар 1950 41.974.218 155.820 одиски
Пенџаб IN-PB PB Чандигар Лудијана 1966 27.743.338 50.362 пенџапски
Раџастан IN-RJ RJ Џајпур 1956 68.548.437 342.269 хинди англиски
Сиким IN-SK SK Гангток 1975 610.577 7.096 англиски сикимски, гуруншки, лепчански, лимбуски, мангарски, сунварски, неварски, рајски, шерпски, таманшки
Тамил Наду IN-TN TN Ченај 1950 72.147.030 130.058 тамилски англиски
Телангана IN-TG TS Хајдерабадб 1 2014 35.193.978[7] 114.840[7] телушки, урду[8]
Трипура IN-TR TR Агартала 1972 3.673.917 10.492 бенгалски, кокборок, англиски
Утар Прадеш IN-UP UP Лакнау Канпур 1950 199.812.341 243.286 хинди урду
Утараканд IN-UT UK Дерадунб 3 2000 10.086.292 53.483 хинди санскрит[9]
Харајана IN-HR HR Чандигар Фаридабад 1966 25.351.462 44.212 хинди пенџапски[10][11]
Химачал Прадеш IN-HP HP Шимла (лете)
Дарамсала (зиме)
Шимла 1971 6.864.602 55.673 хинди англиски
Чатисгар IN-CT CG Наја Рајпур Рајпур 2000 25.545.198 135.194 хинди
Џаму и Кашмир IN-JK JK Сринагар (лете)
Џаму (зиме)
Сринагар 1950 12.541.302 222.236
101.387б 2
урду
Џарканд IN-JH JH Ранчи Џамшедпур 2000 32.988.134 74.677 хинди урду[12]
 • ^б 1 Сè до 2 јуни 2014 г. во Андра Прадеш влегувала и територијата на денес одделната сојузна држава Телангана.[13][14][15] Хајдерабад, кој целосно е во границите на Телангана, има привремена улога на главен град на обете сојузни држави во траење до 10 години.[16] Владата и законодавниот дом на Андра Прадеш на почетокот на 2017 г. се преселиле во привремени згради во Амаравати, кој треба да стане главен град.[5]
 • ^б 2 Џаму и Кашмир зафаќа површина од 222.236 км2 според индиското правополагање; од нив 101.387 км2 се под индиска управа
 • ^б 3 Дерадун е привремен главен град на Утараканд. Гратчето Герсен е предвидено да се развие во главен град.

Сојузни територии[уреди | уреди извор]

Сојузна територија ISO 3166-2 Рег.
таблички
Главен град Најголем град Население[3] Површина
(км2)
Службени
јазици[4]
Дополнителни
служб. јазици[4]
Андамани и Никобари IN-AN AN Порт Блер 380.581 8.249 хинди, англиски
Дадра и Нагар Хавели IN-DN DN Силваса 343.709 491 гуџаратски, хинди маратски
Даман и Диу IN-DD DD Даман 243.247 112 англиски, гуџаратски, хинди, конкански[б 3]
Делхи IN-DL DL Њу Делхи [б 4] 16.787.941 1.490 хинди пенџапски, урду[17]
Лакадиви IN-LD LD Каварати 64.473 32 англиски хинди
Пондишери IN-PY PY Пондишери 1.247.953 492 англиски,[18] тамилски малајалски, телушки
Чандигар IN-CH CH Чандигар [б 5] 1.055.450 114 англиски

Поврзано[уреди | уреди извор]

Белешки[уреди | уреди извор]

 1. Бенгалскиот и непалскиот се службени во подокрузите Дарџилинг и Курсонг во рамките на округот Дарџилинг.
 2. Касискиот јазик е прогласен за дополнителен службен јазик за сите цели на окружно ниво во Каси и Џаинтија, Мегалаја.
 3. Општењето со сојузните држави и централната власт по правило се одвива на хинди или англиски.
 4. Делхи е и град и сојузна територија.
 5. Чандигар е и град и сојузна територија.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Сојузни држави и територии“. http://www.india.gov.in/knowindia/state_uts.php. посет. 7 септември 2007 г.  (англиски)
 2. Територијалност на извршната власт на сојузните држави во Индија - „Уставно право“, 1998 (англиски)
 3. 3,0 3,1 „List of states with Population, Sex Ratio and Literacy Census 2011“. http://www.census2011.co.in/states.php. 
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 „Report of the Commissioner for linguistic minorities: 50th report (July 2012 to June 2013)“ (pdf). Commissioner for Linguistic Minorities, Ministry of Minority Affairs, Government of India. архивирано од изворникот на 8 јули 2016 г.. https://web.archive.org/web/20160708012438/http://nclm.nic.in/shared/linkimages/NCLM50thReport.pdf. 
 5. 5,0 5,1 „After 2200 Years, Amaravati Gets Back Power!“. http://www.gulte.com/news/56377/After-2200-Years-Amaravati-Gets-Back-Power. 
 6. „Data“. http://www.ap.gov.in/. 
 7. 7,0 7,1 „Telangana State Profile“ (PDF). Telangana government portal. стр. 34. http://www.telangana.gov.in/About/State-Profile. 
 8. „Urdu Gets First Language Status“. http://www.newindianexpress.com/states/telangana/2015/may/20/Urdu-Gets-First-Language-Status-762981.html. 
 9. „Sanskrit: Reviving the language in today’s India – Livemint“. http://www.livemint.com/Politics/RF9fH5Q1wNOBdI0R46SlkL/Sanskrit-reviving-the-language-in-today8217s-India.html. 
 10. Haryana grants second language status to Punjabi“, „Hindustan Times“, 28 јануари 2010.
 11. Punjabi gets second language status in Haryana“, „Zee news“, 28 јануари 2010.
 12. „Research data“. http://ierj.in/journal/index.php/ierj/article/viewFile/386/364. 
 13. Bifurcated into Telangana State and residual Andhra Pradesh State“, „The Times Of India“, 2 јуни 2014.
 14. „The Gazette of India : The Andhra Pradesh Reorganization Act, 2014“. Ministry of Law and Justice. Government of India. 1 март 2014. http://mha.nic.in/sites/upload_files/mha/files/APRegACT2014.pdf. 
 15. „The Gazette of India : The Andhra Pradesh Reorganization Act, 2014 Sub-section“. 4 март 2014. http://www.egazette.nic.in/WriteReadData/2014/158365.pdf. 
 16. Sanchari Bhattacharya. „Andhra Pradesh Minus Telangana: 10 Facts“, „NDTV“, 1 јуни 2014.
 17. „Official Language Act 2000“. Government of Delhi. 2 јули 2003. http://delhi.gov.in/wps/wcm/connect/d09fd2004bd07ad9a305ab56803943f0/Delhi+Official+Languages+Act+2000.pdf?MOD=AJPERES&lmod=-344844204. посет. 17 јули 2015 г. 
 18. „Regional data“. http://www.lawsofindia.org/pdf/puducherry/1965/1965Pondicherry3.pdf. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]