Џаму и Кашмир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џаму Кашмир
Џаму Кашмир - जम्मू और कश्मीर
Држава: Индија
Главен град: Џаму (зима), Сринагар (лето)
Површина: 222.236 км²
Население: 10.069.917
Густина на население: 45.31 жит./км²
Јазици: урду, кашмирски и догри
Религија:
Портал: [1]
Карта
Положба на Џаму-Кашмир во Индија


Џаму и Кашмир е сојузна држава во Индија со површина од 222.236 км² и 10.069.917 жители. Ова е најсеверната сојузна држава и забележителна е по тоа што има два главни града според годишните времиња. Па, така Џаму е зимскиот главен град, а Сринагар летниот.