Прејди на содржината

Керала

Од Википедија — слободната енциклопедија
Керала
Kerala - കേരളം
Држава: Индија
Главен град: Тируванантапурам (794.000 стан.)
Површина: 38.863 км2
Население: 32.803.000 (2006)
Густина на население: 844 жит./км2
Јазик: малајалски (службен); тамилски,
тулски, конкански, англиски
Религија: хиндуизам (56,2 %), ислам (24,7 %),
христијанство (19,0 %), и други
Мрежно место: www.kerala.gov.in
Мапа
Положба на Керала во Индија
Положба на Керала во Индија

Керала (малајалски: കേരളം = Кералам) — сојузна држава во Индија со површина од 38.863 км2 и 32.802.812 жители (сос: 1. јан. 2006). Густината на населението е 844 жит./км2, што ја прави Керала една од најгусто населените краеви на Индија. Главен град е Тируванантапурам (некогаш се викал Тривандрум).

Сојузната држава Керала настанала во 1956. со соединувањето на трите некогашни кнежевства: Кочин, Малабар и Траванкоре. Името Керала значи „Земја на кокосовите палми“. На малајалски кера значи кокосова палма, која е многу честа во овој регион, додека алам значи земја.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]