Џарканд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џарканд
Џарканд - झारखंड
Држава: Индија
Главен град: Ранчи
Површина: 74.677 км2
Население: 26.909.428
Густина на население: 360 жит./км2
Јазик: хинди
Религија:
Мрежно место: [1] Архивирано на 5 мај 2012 г.
Мапа
Положба на Џарканд во Индија
Положба на Џарканд во Индија

Џаму Кашмир е сојузна држава во источна Индија со површина од 74.677 км2 и 20.909.428 жители.