Хинди

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хинди
हिन्दी, हिंदी
Застапен во Индија, Пакистан (урду и марварски јазик), Фиџи, Маврициус (урду), Непал, Суринам, Тринидад и Тобаго
Говорници Мајчин јазик: ~ 240–550 милиони (2008)
Втор јазик: 120–225 милиони (1999)  
Јазично семејство
Писмо деванагари, урду, каичи, латиница
Статус
Службен во Индија: (стандарден хинди, урду)
Пакистан: (урду)
Фиџи: (фиџиски хинди)
Регулативен орган Централен хинди директорат (во Индија), Национален јазичен авторитет (во Пакистан), Национален совет за промоција на урду јазикот
Јазични кодови
ISO 639-1 hi
ISO 639-2 hin
ISO 639-3 hin

Хинди (деванагари: हिन्दी или हिंदी, IAST: Hindī, МФА: [hɪnd̪iː]) е име дадено на индоариски јазик или континуитет на дијалекти зборувани во северна и централна Индија.

Луѓето што се етнички Хиндуси се околу 40% од вкупното население во Индија. Како што е опишано во уставот, хинди е официјален јазик во Индија, меѓу другите останати 21 јазик. Официјалниот хинди е карактеризиран како модерен стандарден хинди и е користен за администрацијата во Индија заедно со англискиот јазик. Стандарден хинди е санскритски добиен од кари боли дијалектот. Урду се разликува по тоа што е со персиски карактеристики. Историски, овие два се познати како Хиндустани.

Поврзано[уреди | уреди извор]