Дадра и Нагар Хавели

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дадра и Нагар Хавели
Дадра и Нагар Хавели - દાદરા-નગરહવેલી
Држава: Индија
Главен град: Силваса
Површина: 487 км2
Население: 220.451
Густина на население: 453 жит/км²
Јазик: маратски, гуџаратски
Религија:
Мрежно место: [1]
Мапа
Положба на Дадра и Нагар Хавели во Индија
Положба на Дадра и Нагар Хавели во Индија

Дадра и Нагар Хавели е сојузна територија во Индија.