Шерпски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шерпски јазик
Застапен воНепал, Тибет, Индија
Народ225,000 Шерпи
Говорници~ 85,000  (2000)
Јазично семејство
Статус
Службен воСиким
Јазични кодови
ISO 639-3xsr

Шерпски јазик (ཤེར་པཱ།, Вајли: sher-pA, деванагари: शेर्पा) е тибетски јазик кој се зборува во Непал и Сиким, Индија. Јазикот воглавно се зборува од Шерпите. Во Непал јазикот го зборуваат околу 130.000 луѓе (според пописот од 2001), во Индија 20.000 и во Тибет 800 лица.

Примери[уреди | уреди извор]

Денови од седмицата
македонски шерпански
недела Ngi`ma
понеделник Dawa
вторник Mingma
среда Lhakpa
четврток Phurba
петок Pasang
сабота Pemba

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]