Прејди на содржината

Дуравски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дуравски јазик
दुरुवा
Застапен воИндија
Говорници80,000 (2002)  
Јазично семејство
дравидско
 • централни
  • коламско-парџиски
   • парџиско-гадапски
    • дуравски јазик
Писмодевангарско писмо, оријско писмо
Јазични кодови
ISO 639-3pci

Дуравскиот јазик (девангарско писмо: दुरुवा ), или познат како дурава или парџи, е дравидски јазик кој се зборува од народот Дурава во Индија, во сојузната држава Чатисгар. Дуравскиот е сроден со оларскиот и коламскиот јазик.

Класификација[уреди | уреди извор]

Дуравскиот јазик е дел од централните дравидски јазици.[1][2] Јазикот, општо гледано, е устен, а не пишан, но кога има потреба од запишување на јазикот се користи девангарско писмо или оријско писмо.

Дијалекти[уреди | уреди извор]

Јазикот има 4 главни дијалекти:

 • тирија
 • нетанар
 • дарба
 • куканар

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Fairservis, Walter Ashlin (1997). The Harappan Civilization and Its Writing: A Model for the Decipherment of the Indus Script. Asian Studies. Brill Academic Publishers. стр. 78. ISBN 978-9004090668.
 2. Stassen, Leon (1997). Intransitive Predication. Oxford Studies in Typology and Linguistic Theory. Oxford University Press. стр. 335. ISBN 978-0199258932.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]