Тимбу

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Тимпу)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тимбу
ཐིམ་ཕུག།
Тимбу
Тимбу
Координати: 27°28′00″ СГШ 89°38′30″ ИГД / 
Држава  Бутан
Округ Тимбу
Надм. вис. 2320 m
Население (2005)
 • Вкупно 98.676

Тимбу[1] (ѕонгка: ཐིམ་ཕུག།) е главниот град на Бутан и исто така име и центар на околината со истото име. Тимбу е административен центар на округот Тимбу и тој е најголем град во Бутан со околу 98.676 жители. Тимбу се наоѓа на 27°28′00″ СГШ 89°38′30″ ИГД / 

и на надморска височина од 2320 метри.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Наречен и Тимпу