Катманду

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Катманду
येँ महानगरपालिका
ñē̆ dēy (ञेँ देय्)
Kantipur
Катманду метрополис
Skyline of Катманду
[[file:Шаблон:ПолКарта Nepal|300px|Катманду се наоѓа во Шаблон:ПолКарта Nepal]]<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“%; left: Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
[[File:Шаблон:ПолКарта Nepal|6x6px|Катманду|link=|alt=]]
<div style="font-size: %; line-height: 110%; z-index:90; position: relative; top: -1.5em; width: 6em; Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“">Катманду
Координати: 27°42′ СГШ 85°20′ ИГД / 
Држава    Непал
Регион Централен
Зона Багмати Зона
Област Катманду
Основан 723 [1]
Управа
 • Премиер Мадав Кумар Непал[1]
Површина
 • Градска 50,67 km2 (1,956 sq mi)
Надм. вис. 2.400 m (7,900 ft)
Население (2008)
 • Градско 2,500,000 (околу)
 • Метро 700,000
Часовен појас GMT +5:45
Мреж. место http://www.kathmandu.gov.np/

Катманду (непалски: काठमांडौ, неварски: येँ) е главен и најголем метрополитенски град во Непал. Градот се наоѓа во Катмандуската Долина, каде во близина се сместени и градовите Лалитпур и Бактапур. Градот се наоѓа на околу 1400 m надморска висина и има население од околу 2.000.000 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Census Nepal 2001“. http://www.kathmandu.gov.np/cityatglance/index.html. посет. 13 јули 2007 г.  Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Citydata“ е зададен повеќепати со различна содржина.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]