Тајпеј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Тајпеј

Тајпеј (на кинески : 臺北市 / 台北市, T'ai-pei) е де факто главен град на Тајван (односно Република Кина)
Според податоците од јануари 2007. во градот живеат 2.622.090 жители, а во широкото градско подрачје 10.072.918.

Географија[уреди | уреди извор]

Тајпеј се наоѓа во североисточниот дел на Тајван, 30 километри од брегот на Тихиот океан. На југот на градот е реката Шиндјен, а на западот Даншуи. Над градот е вулканската планина Ѓишинг, висока 1120 метри.
Средно-годишна температура изнесува 23.6 °C, со летен просек од 29.4 °C и зимски - 14.9 °C.
Популарно име му е "градот на азелеи".

Историја[уреди | уреди извор]

Подрачјето на денешен Тајпеј во минатото бил населен од племето Кетагален. Кинезите (народот Хани) почнале да се доселуваат 1709. година. Како последица на првата сино-јапанска војна целиот Тајван, вклучувајќи го и Тајпеј, стана јапанска територија во 1895. година.
Тајпеј е прогласен за привремена претстолнина на Република Кина на 7. декември 1949. бидејќи раководството на партијата Куоминтанг побегнало од континенталниот дел на островот Тајван. Територијата на градот, во 1990. била поделена на денешни 12 дистрикти.