Пекинг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пекинг
北京
Општина
Општина Пекинг • 北京市
Тјенанмен, Храм на небото, Централно деловно подрачје и Пекиншки национален стадион
Местоположба на Пекинг
Местоположба на Пекинг
Координати: 39°54′50″ СГШ 116°23′30″ ИГД / 
Држава Народна Република Кина НР Кина
Управа
 • Вид Општина
 • Партиски началник Гуо Ѓинлунг
 • Градоначалник Ванг Аншун (вршител)
Површина
 • Општина 16.801,25 km2 (648,700 sq mi)
Надм. вис. 43,5 m (1,427 ft)
Население (2010)[1]
 • Општина 19.612.368
 • Густина 12/km2 (30/sq mi)
 • Ранг во Кина Население: 26-ти;
Густина: 4-ти
Демоним Пекинжанец
Етнички групи
 • Кинези 96%
 • Манџури 2%
 • Хуи 2%
 • Монголци 0.3%
Часовен појас Кинеско стандардно време (UTC+8)
Поштенски код 100000 – 102629
Повик. бр. 10
БДП[2] 2010
 - Вкупно CNY 1,377.79 милијарди
US$ 209.3 милијарди
 - По глава на жител CNY 70,251
US$ 10,672
 - Раст 10.2%
Индек на човеков развој (2008) 0.891 – висок
Регистарски таблички 京A, C, E, F, H, J, K, L, M, N, P
京B (такси)
京G, Y (надвор од урбан дел)
京O (полиција и власт)
京V (во црвена боја) (војска,
влада)
Мреж. место www.ebeijing.gov.cn
Пекинг
Кинески 北京
Пинјин Běijīng
За снимкава Слуш. 
Буквално: Северна престолнина

Пекинг (кинески: 北京, пинјин: Běijīng) — главен град на Народна Република Кина и еден од најнаселените градови во светот со население од околу 19,612,368 жители во 2010 година. Пекинг е политички, културен и образовен центар на државата,[3] и истиот е дом на најголемите државни компании во Кина. Оваа метропола се наоѓа во северна Кина и се граничи со Хебеј на север, запад, југ и исток и со Тјенѓин на југоисток.[4]

Пекинг е политички организиран како општина, која е под директа управа на владата. Пекинг е поделен на 14 урбани и супурбани окрузи како и од две рурални окрузи.[5] Пекинг е главен транспортен центар во државата, со голем број железнички и патни линии, како и директни воздушни линии со кои се поврзува со остатокот од светот.

Пекинг е еден од четирите големи стари главни градови на Кина. Градот бил во срцето на кинеската историја со векови,[6] и поради тоа има голем број споменици од различни историски ери, кои сите имаат национална вредност. Градот е препознатлив по палатите, храмовите и големите камени ѕидови и порти.[7] Уметничките богатства и универзитетите го направиле градот културен центар на кинескиот народ, како низ историјата, така и денес.[7]

Најпрометна сообраќајница во јавниот превоз е Пекиншкото метро (北京地铁), кое превезува над 9,7 милиони патници дневно.[8]

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Пекинг е збратимен со следниве градови:[9][10]

Партнери[уреди | уреди извор]

Пекинг е партнер со:

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Communiqué of the National Bureau of Statistics of People's Republic of China on Major Figures of the 2010 Population Census“. Национална статистичка служба на НР Кина. http://www.stats.gov.cn/english/newsandcomingevents/t20110429_402722516.htm. 
 2. „北京市2010年暨“十一五”期间国民经济和社会发展统计公报“. Bjstats.gov.cn. 21 февруари 2011. http://www.bjstats.gov.cn/xwgb/tjgb/ndgb/201102/t20110221_196297.htm. посет. 31 октомври 2011 г. 
 3. Beijing“. The Columbia Encyclopedia (6th). (2008).
 4. „Basic Information“. Општинска статистичка служба на Пекинг. http://www.bjstats.gov.cn/esite/bjsq/jbqk/. посет. 9 февруари 2008 г. 
 5. Figures based on 2006 statistics published in 2007 National Statistical Yearbook of China and available online at 2006年中国乡村人口数 中国人口与发展研究中心. Retrieved 21 April 2009.
 6. „Peking (Beijing)“. Encyclopædia Britannica (15th edition, Macropædia) 25.
 7. 7,0 7,1 „Beijing“. World Book Encyclopedia. 2008. http://worldbookonline.com/wb/Login?ed=wb. посет. 7 август 2008 г. 
 8. 北京轨道交通单月客流量突破3亿人次“, 北京市交通委员会, 4 август 2013 (посет. 15 септември 2013 г).
 9. „Sister Cities“. Beijing Municipal Government. http://www.ebeijing.gov.cn/Sister_Cities/Sister_City/. посет. 23 јуни 2009 г. 
 10. „Le jumelage avec Rome“ (на french). Municipalité de Paris. http://www.paris.fr/portail/accueil/Portal.lut?page_id=6587&document_type_id=5&document_id=16467&portlet_id=14974. посет. 9 јули 2008 г. 
 11. „NYC's Sister Cities“. Sister City Program of the City of New York. 2006. http://www.nyc.gov/html/unccp/scp/html/sc/main.shtml. посет. 1 септември 2008 г. 
 12. „Protocol and International Affairs“. DC Office of the Secretary. http://os.dc.gov/os/cwp/view,a,1206,q,522336.asp. посет. 12 јули 2008 г. 
 13. „Twin cities of Riga“. Градски совет на Рига. http://www.riga.lv/EN/Channels/Riga_Municipality/Twin_cities_of_Riga/default.htm. посет. 27 јули 2009 г. 
 14. Prefeitura.Sp – Descentralized Cooperation
 15. „International Relations – São Paulo City Hall – Official Sister Cities“. Prefeitura.sp.gov.br. http://www.prefeitura.sp.gov.br/cidade/secretarias/relacoes_internacionais/cidadesirmas/index.php?p=1066. посет. 1 јуни 2010 г. 
 16. „Canberra's international relationships – Canberra's international relationships“. cmd.act.gov.au. http://www.cmd.act.gov.au/international. посет. 20 октомври 2009 г. 
 17. „Sister Cities of Manila“. 2008–2009 City Government of Manila. архивирано од изворникот на 7 јуни 2008 г.. http://web.archive.org/web/20080607200336/http://www.manila.gov.ph/cityhall.htm#sistercities. посет. 2 јули 2009 г. 
 18. „Twinning Cities: International Relations“ (PDF). Municipality of Tirana. tirana.gov.al. http://www.tirana.gov.al/common/images/International%20Relations.pdf. посет. 23 јуни 2009 г. 

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]