Вухан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вухан
武汉
Потпокраински град
武汉市
Од горе: Вухан и реката Јангцекјанг, Кула на жолтиот жерав, Вуханската царинарница и Вуханскиот мост на Јангцекјанг
Од горе: Вухан и реката Јангцекјанг, Кула на жолтиот жерав, Вуханската царинарница и Вуханскиот мост на Јангцекјанг
Местоположба во рамките на покраината Хубеи
Местоположба во рамките на покраината Хубеи
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/China" does not existМестоположба во рамките на Кина
Координати: 29°58′20″N 113°53′29″E / 29.97222° СГШ; 113.89139° ИГД / 29.97222; 113.89139
ЗемјаКина
ПокраинаХубеи
Околиска поделба13
Општинска поделба153
Населен223 п.н.е.
Управа
 • КПК ВуханЈанг Сунг (杨松)
 • ГрадоначалникЖуан ченгфа (阮成发)
Површина(??-то место)
 • Потпокраински град8.467,11 км2 (3,269,17 ми2)
 • Градска1.557 км2 (601 ми2)
Население (2007 август)
 • Потпокраински град9.700.000
 • Густина1,100/км2 (3,000/ми2)
 • Градскo6.660.000
 • Градска4,300/км2 (11,000/ми2)
 • Место во кина8th
 • Поважни народностиHan - 99%
малцинства - 1%
Часовен појасКинеско стандардно време (UTC+8)
Поштенски број430000 - 430400
Повик. бр.+86/27
Претставки на регистарски таблички鄂A
鄂O (полиција и власти)
ISO 3166-2cn-??
БДП (2008)CNY 396 милијарди (13-ти)
БДП по глава на жителCNY 44.148 (43-ти)[се бара извор]
Мреж. местоhttp://www.wuhan.gov.cn
Градско дрво: метасеквоја;Градски цвет: сливов свет

Вухан (трад. 武汉; упр. 武漢; пинјин: Wǔhàn; мак. транскр.: ) — главниот град на покраината Хубеи и најнаселен центар во Централна НР Кина. Градот се наоѓа на исток рамнината Џиангхан и во близина поминува реката Јангцекјанг. Градот е главен транспортен центар со голем број на железници и патни правци. Со името Вухан за првпат се споменал во 1927 година. Денес градот има околу 9.100.000 жители од кои 6.100.000 живеат во урбаниот дел на градот.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Chi, Li (2000). Lao Wuhan (Old Wuhan): Yong Yuan De Lang Man... (part of the "Lao Cheng Shi" series). Nanjing: Jiangsu Meishu Chubanshe.
  • Coe, John L. (1962). Huachung University (Huazhong Daxue). New York: United Board for Christian Higher Education.
  • Danielson, Eric N. (2005). "The Three Wuhan Cities," pp.1-96 in The Three Gorges and the Upper Yangzi. Singapore: Marshall Cavendish/Times Editions.
  • Latimer, James V. (1934). Wuhan Trips: A Book on Short Trips in and Around Hankow. Hankow: Navy YMCA.
  • MacKinnon, Stephen R. (2000). "Wuhan's Search for Identity in the Republican Period," in Remaking the Chinese City, 1900-1950, ed. by Joseph W. Esherick. Honolulu: University of Hawaii Press.
  • Rowe, William T. (1984). Hankou: Commerce and Society, 1796-1889. Stanford: Stanford University Press.
  • Rowe, William T. (1988). Hankou: Conflict and Community in a Chinese City, 1796-1895. Stanford: Stanford University Press.
  • Song, Xiaodan and Zhu, Li (1999). Wuhan Jiu Ying (Old Photos of Wuhan). Beijing: Renmin Meishu Chubanshe (People's Fine Arts Publishing House).CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 30°34′21″N 114°16′45″E / 30.57250° СГШ; 114.27917° ИГД / 30.57250; 114.27917