Ѓинан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ѓинан
济南市
Цинан, Чи-нан
Град
Панорама на Ѓинан
Прекар(и): Град на изворите (泉城)
Карта
Location of Jinan City within Shandong
Location of Jinan City within Shandong
ДржаваКина
ПокраинаШандунг
Управа
 • ВидПотпокраински град
Површина
 • Град10.247 км2 (3,956 ми2)
 • Градска6.122,4 км2 (23,639 ми2)
 • Метро3.304 км2 (1,276 ми2)
Надм. вис.&1000000000000002300000023 м
Население (2020 попис)[1]
 • Град9,202,432
 • Градскo8,352,574
 • Метро5,452,335
Часовен појасСтандардно кинеско (UTC+8)
Поштенски број250000
Повик. бр.0531
ISO 3166CN-SD-01
Мреж. местоwww.jinan.gov.cn (Кинески)

Ѓинан (кинески: (済南)), понекогаш се нарекува и Цинан, е главен град на провинцијата Шандонг во Источна Кина. [2] Со население од 9,2 милиони, тој е втор по големина град во Шандонг. Ѓинан одиграл важна улога во историјата на регионот уште од најраните почетоци на цивилизацијата, а денес се развил во главен национален административен, економски и транспортен центар. [3] Градот има подпровинциски административен статус од 1994 година. [3] [4] Ѓинан често се нарекува „Град на изворите“ поради неговите 72 артески извори.[5]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „China: Shāndōng (Prefectures, Cities, Districts and Counties) - Population Statistics, Charts and Map“.
  2. „Illuminating China's Provinces, Municipalities and Autonomous Regions-Shandong“. PRC Central Government Official Website. 2001. Архивирано од изворникот на 2014-06-19. Посетено на 2014-04-22.
  3. 3,0 3,1 „Jinan (Shandong) City Information“. HKTDC. Архивирано од изворникот на 2014-04-29. Посетено на 2014-04-28.
  4. 中央机构编制委员会印发《关于副省级市若干问题的意见》的通知. 中编发[1995]5号. 豆丁网. 1995-02-19. Архивирано од изворникот на 2014-05-29. Посетено на 2014-05-28.
  5. 济南新72名泉评定前后. 163.com news. Архивирано од изворникот на 3 June 2016. Посетено на 9 May 2016.