UTC+08:00

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од UTC+8)
Прејди на: содржини, барај
Часовниот појас со жолто (цела година, сите места), светлосино - морски површини
Време во Индонезија:
  UTC+07:00 - Западноиндонезиско време
  UTC+08:00 - Средноиндонезиско време
  UTC+09:00 - Источноиндонезиско време
Соседни земји:
  UTC+07:00 - Тајланд
  UTC+08:00 - Брунеј, Малезија, Филипини
  UTC+09:00 - Источен Тимор
  UTC+09:30 - Австралија
  UTC+10:00 - Папуа Нова Гвинеја

UTC+08:00 е часовен појас со отстапување од +08:00 часа од координираното универзално време (UTC). Според стандардот ISO 8601, ова време се претставува како 2018-04-06UTC18:32:23+08:00.

Со население од околу 1,53 милијарди жители (22,5% од светот), ова е најопширниот и најнаселениот часовен појас во светот.

Се користи во сите земји кајшто е застапен кинескиот јазик.

Како стандардно време (цела година)[уреди | уреди извор]

Северна Азија[уреди | уреди извор]

Источна Азија[уреди | уреди извор]

Југоисточна Азија[уреди | уреди извор]

Океанија[уреди | уреди извор]

Недоследности[уреди | уреди извор]

Постојат разни места што географски припаѓаат на појасот, но користат други времиња.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]