UTC+09:30

Од Википедија — слободната енциклопедија
UTC+09:30
часовен појас
Timezones2008G UTC+930.png
Часовниот појас на карта на светот
Отстапување од UTC
UTCUTC+09:30
Тековно време
01:04, 27 март 2023 UTC+09:30 [поднови]
Средишен меридијан
142,5° ИГД
ДВ-група
I*

UTC+09:30часовен појас со отстапување од +10:30 часа од UTC. Ова време се користи во:[1]

Како стандардно време (преку целата година)[уреди | уреди извор]

Поважни градови: Дарвин

Океанија[уреди | уреди извор]

Како стандардно време (зима на јужната полутопка)[уреди | уреди извор]

Поважни градови: Аделаида, Броукен Хил

Океанија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. UTC+9:30. 24TimeZones. посет. 9 мај 2021 г.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Australia's Main Time Zones“. Timeanddate.com. Посетено на 29 декември 2011.