UTC+09:45

Од Википедија — слободната енциклопедија
UTC+09:45
часовен појас
Часовниот појас на карта на светот
Отстапување од UTC
UTCUTC+09:45
Тековно време
09:22, 23 ноември 2023 UTC+09:45 [поднови]
Средишен меридијан
ДВ-група

UTC+08:45часовен појас со отстапување од +09:45 часа од UTC.

Историја[уреди | уреди извор]

Појасот се нарекувал централнозападно летно време (CWST). Се користел во заселоци со услужни објекти крај автопатот „Ејр“ во Западна и Јужна Австралија во текот на летото додека во Јужна Австралија важело летно време. Иако не е официјален часовен појас признаен од владата, неговите граници се јасно одредени и познати и често се прикажани на патните карти.

UTC+08:45 се применувал во 5 мали населени места во Австралија: Бордер Вилиџ во Јужна Австралија, како и Коклбиди, Јукла, Мадура и Мандрабила во Западна Австралија. Денес овие места се во појасот UTC+08:45 бидејќи Западна Австралија нема летно сметање на времето.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]