UTC+05:45

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
UTC+05:45: сина (декември), портокалова (јуни), жолта (цела година), светло сина (морски области)

UTC+05:45 - ознака за временско отстапување од UTC од +05:45. Временската зона се користи во Непал.[1] Таа е една од само трите временски зони со 45-минутно поместување од UTC.

Како стандардно време (цела година)[уреди | уреди извор]

Големи градови: Катманду

Јужна Азија[уреди | уреди извор]

  •    Непал – Непалско стандардно време постои од 1986 година, кога Непал ја вовел новата временска зона откако ги поместиле нивните часовници за 15 минути понапред во однос на нивната претходна зона, индиското стандардно време.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Gurlung, Trishna (31 July 2003). „15 minutes of fame- Nepali Times“. archive.nepalitimes.com (155). Посетено на 17 June 2020.
  2. https://www.timeanddate.com/time/zone/nepal/kathmandu