90. западен меридијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
90°
90. западен меридијан

90. меридијан западно од Гринич (90° ЗГД) — меридијан што се протега од Северниот Пол, низ Северноледениот Океан, Северна Америка, Мексиканскиот Залив, Средна Америка, Тихиот Океан, Јужниот Океан, и Антарктикот до Јужниот Пол.

На Антарктикот, меридијанот ја исцртува западната граница на антарктичката територија на Чиле. Краиштата на запад од ова место се ничија земја.

Овој меридијан образува голема кружница со 90. источен меридијан.

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од Северниот Пол, па на југ сè до јужниот, 90° ЗГД минува низ:

Координати Земја, територија, море Белешки
90°0′N 90°0′W / 90.000° СГШ; 90.000° ЗГД / 90.000; -90.000 (Северноледен Океан) Северноледен Океан
81°54′N 90°0′W / 81.900° СГШ; 90.000° ЗГД / 81.900; -90.000 (Канада)  Канада Нунавут — остров Елсмир
81°1′N 90°0′W / 81.017° СГШ; 90.000° ЗГД / 81.017; -90.000 (Нансенов Теснец) Нансенов Теснец
80°31′N 90°0′W / 80.517° СГШ; 90.000° ЗГД / 80.517; -90.000 (Канада)  Канада Нунавут — остров Аксел Хајберг
78°17′N 90°0′W / 78.283° СГШ; 90.000° ЗГД / 78.283; -90.000 (Норвешки Залив) Норвешки Залив
77°22′N 90°0′W / 77.367° СГШ; 90.000° ЗГД / 77.367; -90.000 (Канада)  Канада НунавутГреамов Остров
77°13′N 90°0′W / 77.217° СГШ; 90.000° ЗГД / 77.217; -90.000 (Норвешки Залив) Норвешки Залив
76°50′N 90°0′W / 76.833° СГШ; 90.000° ЗГД / 76.833; -90.000 (Канада)  Канада Нунавут — островите Северен Кент и Девон
74°34′N 90°0′W / 74.567° СГШ; 90.000° ЗГД / 74.567; -90.000 (проток Бароу) проток Бароу
74°4′N 90°0′W / 74.067° СГШ; 90.000° ЗГД / 74.067; -90.000 (Канада)  Канада Нунавут — остров Принц Леополд
73°59′N 90°0′W / 73.983° СГШ; 90.000° ЗГД / 73.983; -90.000 (затон Принц-регент) затон Принц-регент
72°4′N 90°0′W / 72.067° СГШ; 90.000° ЗГД / 72.067; -90.000 (Канада)  Канада НунавутБафинов Остров
71°31′N 90°0′W / 71.517° СГШ; 90.000° ЗГД / 71.517; -90.000 (Бутиски Залив) Бутиски Залив
69°7′N 90°0′W / 69.117° СГШ; 90.000° ЗГД / 69.117; -90.000 (Канада)  Канада Нунавут — неколку острови, вклуч. Хелен и копното
63°46′N 90°0′W / 63.767° СГШ; 90.000° ЗГД / 63.767; -90.000 (Хадсонов Залив) Хадсонов Залив
57°1′N 90°0′W / 57.017° СГШ; 90.000° ЗГД / 57.017; -90.000 (Канада)  Канада Манитоба
Онтарио — од 56°13′N 90°0′W / 56.217° СГШ; 90.000° ЗГД / 56.217; -90.000 (Онтарио)
48°3′N 90°0′W / 48.050° СГШ; 90.000° ЗГД / 48.050; -90.000 (САД)  САД Минесота
47°49′N 90°0′W / 47.817° СГШ; 90.000° ЗГД / 47.817; -90.000 (езеро Супериор) езеро Супериор
46°41′N 90°0′W / 46.683° СГШ; 90.000° ЗГД / 46.683; -90.000 (САД)  САД Мичиген
Висконсин — од 46°19′N 90°0′W / 46.317° СГШ; 90.000° ЗГД / 46.317; -90.000 (Висконсин)
Илиноис — од 42°30′N 90°0′W / 42.500° СГШ; 90.000° ЗГД / 42.500; -90.000 (Илиноис)
Мисури — од 37°58′N 90°0′W / 37.967° СГШ; 90.000° ЗГД / 37.967; -90.000 (Мисури)
Арканзас — од 36°0′N 90°0′W / 36.000° СГШ; 90.000° ЗГД / 36.000; -90.000 (Арканзас)
Тенеси — од 35°33′N 90°0′W / 35.550° СГШ; 90.000° ЗГД / 35.550; -90.000 (Тенеси), минува низ Мемфис (во 35°8′N 90°0′W / 35.133° СГШ; 90.000° ЗГД / 35.133; -90.000 (Мемфис))
Мисисипи — од 35°0′N 90°0′W / 35.000° СГШ; 90.000° ЗГД / 35.000; -90.000 (Мисисипи)
Луизијана — од 31°0′N 90°0′W / 31.000° СГШ; 90.000° ЗГД / 31.000; -90.000 (Луизијана), минува веднаш источно од Њу Орлеанс (во 29°58′N 90°3′W / 29.967° СГШ; 90.050° ЗГД / 29.967; -90.050 (Њу Орлеанс))
29°13′N 90°0′W / 29.217° СГШ; 90.000° ЗГД / 29.217; -90.000 (Мексикански Залив) Мексикански Залив
21°10′N 90°0′W / 21.167° СГШ; 90.000° ЗГД / 21.167; -90.000 (Мексико)  Мексико Јукатан
Кампече — од 20°28′N 90°0′W / 20.467° СГШ; 90.000° ЗГД / 20.467; -90.000 (Кампече)
17°49′N 90°0′W / 17.817° СГШ; 90.000° ЗГД / 17.817; -90.000 (Гватемала)  Гватемала
13°57′N 90°0′W / 13.950° СГШ; 90.000° ЗГД / 13.950; -90.000 (Ел Салвадор)  Ел Салвадор
13°41′N 90°0′W / 13.683° СГШ; 90.000° ЗГД / 13.683; -90.000 (Тихи Океан) Тихи Океан Минува веднаш западно од островот Геновеза, Галапагос,  Еквадор (во 0°19′N 89°58′W / 0.317° СГШ; 89.967° ЗГД / 0.317; -89.967 (остров Геновеза))
Минува веднаш источно од островот Санта Фе, Галапагос,  Еквадор (во 0°49′S 90°2′W / 0.817° ЈГШ; 90.033° ЗГД / -0.817; -90.033 (остров Санта Фе))
60°0′S 90°0′W / 60.000° ЈГШ; 90.000° ЗГД / -60.000; -90.000 (Јужен Океан) Јужен Океан
72°28′S 90°0′W / 72.467° ЈГШ; 90.000° ЗГД / -72.467; -90.000 (Антарктика) Антарктика Граница помеѓу неприсвоена територија (на запад) и покраината Чилеанска Антарктика (на исток),  Чиле

Поврзано[уреди | уреди извор]