140. источен меридијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
140°
140. источен меридијан

140. источен меридијанмеридијан со должина која се протега од Северниот Пол низ Северноледениот Океан, Азија, Тихиот Океан, Австралија, Индискиот Океан, Јужниот Океан и Антарктикот до Јужниот Пол.

140. источен меридијан образува голема кружница со 40. западен меридијан.

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од Северниот Пол и тргнувајќи на југ кон Јужниот Пол, 140. источен меридијан минува низ:

Координати Држава, територија или море Белешки
90°0′N 140°0′E / 90.000° СГШ; 140.000° ИГД / 90.000; 140.000 (Arctic Ocean) Северноледен Океан
75°57′N 140°0′E / 75.950° СГШ; 140.000° ИГД / 75.950; 140.000 (Russia)  Русија ЈакутијаКотелни, Новосиборски Острови
74°54′N 140°0′E / 74.900° СГШ; 140.000° ИГД / 74.900; 140.000 (Laptev Sea) Лаптевско Море
73°26′N 140°0′E / 73.433° СГШ; 140.000° ИГД / 73.433; 140.000 (Russia)  Русија ЈакутијаГолем Љаховски, Новосибирски Острови
73°20′N 140°0′E / 73.333° СГШ; 140.000° ИГД / 73.333; 140.000 (Laptev Sea) Лаптевско Море
72°29′N 140°0′E / 72.483° СГШ; 140.000° ИГД / 72.483; 140.000 (Russia)  Русија Јакутија
Хабаровски крај — од 61°58′N 140°0′E / 61.967° СГШ; 140.000° ИГД / 61.967; 140.000 (Khabarovsk Krai)
57°42′N 140°0′E / 57.700° СГШ; 140.000° ИГД / 57.700; 140.000 (Sea of Okhotsk) Охотско Море
54°6′N 140°0′E / 54.100° СГШ; 140.000° ИГД / 54.100; 140.000 (Russia)  Русија Хабаровски крај
48°20′N 140°0′E / 48.333° СГШ; 140.000° ИГД / 48.333; 140.000 (Sea of Japan) Јапонско Море
42°41′N 140°0′E / 42.683° СГШ; 140.000° ИГД / 42.683; 140.000 (Japan) Јапонија Островот Хокаидо, Хокаидо
42°7′N 140°0′E / 42.117° СГШ; 140.000° ИГД / 42.117; 140.000 (Sea of Japan) Јапонско Море
41°38′N 140°0′E / 41.633° СГШ; 140.000° ИГД / 41.633; 140.000 (Japan) Јапонија Островот Хокаидо, Хокаидо
41°32′N 140°0′E / 41.533° СГШ; 140.000° ИГД / 41.533; 140.000 (Sea of Japan) Јапонско Море
40°44′N 140°0′E / 40.733° СГШ; 140.000° ИГД / 40.733; 140.000 (Japan) Јапонија Островот Хоншу, Аомори, Акита од 40°25′N 140°0′E / 40.417° СГШ; 140.000° ИГД / 40.417; 140.000 (Akita)
39°51′N 140°0′E / 39.850° СГШ; 140.000° ИГД / 39.850; 140.000 (Sea of Japan) Јапонско Море
39°20′N 140°0′E / 39.333° СГШ; 140.000° ИГД / 39.333; 140.000 (Japan) Јапонија Островот Хоншу, Акита, Јамагата — од 39°6′N 140°0′E / 39.100° СГШ; 140.000° ИГД / 39.100; 140.000 (Yamagata), Фукушима — од 37°45′N 140°0′E / 37.750° СГШ; 140.000° ИГД / 37.750; 140.000 (Fukushima), Точиги — од 37°8′N 140°0′E / 37.133° СГШ; 140.000° ИГД / 37.133; 140.000 (Tochigi), Ибараки — од 36°22′N 140°0′E / 36.367° СГШ; 140.000° ИГД / 36.367; 140.000 (Ibaraki), Чиба — од 35°54′N 140°0′E / 35.900° СГШ; 140.000° ИГД / 35.900; 140.000 (Chiba)
35°39′N 140°0′E / 35.650° СГШ; 140.000° ИГД / 35.650; 140.000 (Tokyo Bay) Токиски Залив
35°28′N 140°0′E / 35.467° СГШ; 140.000° ИГД / 35.467; 140.000 (Japan) Јапонија Островот Хоншу, Чиба, (Босовски Полуостров)
35°1′N 140°0′E / 35.017° СГШ; 140.000° ИГД / 35.017; 140.000 (Pacific Ocean) Тихи Океан Источно од Хачиџоџима, Токио, Јапонија (при 33°5′N 139°52′E / 33.083° СГШ; 139.867° ИГД / 33.083; 139.867 (Hachijōjima)), источно од Аогашима, Токио, Јапонија (при 32°27′N 139°47′E / 32.450° СГШ; 139.783° ИГД / 32.450; 139.783 (Aogashima)), минува низ Бајонски Карпи, Токио, Јапонија (при 31°55′N 139°0′E / 31.917° СГШ; 139.000° ИГД / 31.917; 139.000 (Bayonnaise Rocks)), западно од Смит, Токио, Јапонија (при 31°26′N 140°2′E / 31.433° СГШ; 140.033° ИГД / 31.433; 140.033 (Smith Island)), западно од Торишима, Токио, Јапонија (при 30°29′N 140°18′E / 30.483° СГШ; 140.300° ИГД / 30.483; 140.300 (Tori Shima)), источно од Улити,  СД Микронезија (при 9°55′N 139°34′E / 9.917° СГШ; 139.567° ИГД / 9.917; 139.567 (Ulithi Atoll))
2°21′S 140°0′E / 2.350° ЈГШ; 140.000° ИГД / -2.350; 140.000 (Indonesia)  Индонезија Островот Нова Гвинеја
8°14′S 140°0′E / 8.233° ЈГШ; 140.000° ИГД / -8.233; 140.000 (Arafura Sea) Арафурско Море
11°22′S 140°0′E / 11.367° ЈГШ; 140.000° ИГД / -11.367; 140.000 (Gulf of Carpentaria) Карпентариски Залив
17°43′S 140°0′E / 17.717° ЈГШ; 140.000° ИГД / -17.717; 140.000 (Australia) Австралија Австралија Квинсленд
Јужна Австралија — од 26°0′S 140°0′E / 26.000° ЈГШ; 140.000° ИГД / -26.000; 140.000 (South Australia)
37°29′S 140°0′E / 37.483° ЈГШ; 140.000° ИГД / -37.483; 140.000 (Indian Ocean) Индиски Океан Австралиските власти го сметаат за дел од Јужниот Океан[1][2]
60°0′S 140°0′E / 60.000° ЈГШ; 140.000° ИГД / -60.000; 140.000 (Southern Ocean) Јужниот Океан
66°42′S 140°0′E / 66.700° ЈГШ; 140.000° ИГД / -66.700; 140.000 (Antarctica) Антарктик Аделина Земја, присвоена од  Франција

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Darby, Andrew (22 December 2003). „Canberra all at sea over position of Southern Ocean“. The Age. Посетено на 13 January 2013.
  2. „Indian Ocean“. Encyclopædia Britannica. Посетено на 13 January 2013.