150. западен меридијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
150-ти западен меридијан
Означете ги сите координати користејќи: OpenStreetMap  
Преземете ги координатите како: KML   ·   GPX

Меридијанот 150° западно од Гринич е линија со должина која се протега од Северниот пол преку Арктичкиот Океан, Северна Америка (целосно во рамките на државата Алјаска ), Тихиот Океан, Јужниот Океан и Антарктикот до Јужниот пол .

На Антарктикот, меридијанот ја дефинира источната граница на територијалното владение на Нов Зеланд. Источно од оваа граница ниту една држава нема територија присвоена на Антарктикот.

150. западен меридијан претставува голем круг со 30. источен меридијан .

Хавајско-алеутскиот часовен појас се заснова на средното сончево време за овој меридијан.

Од пол до пол[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од Северниот пол и тргнувајќи на југ кон Јужниот пол, 150. западен меридијан поминува низ:

Координати Држава, територија или море Белешки
90°0′N 150°0′W / 90.000° СГШ; 150.000° ЗГД / 90.000; -150.000 (Arctic Ocean) Северен Океан
72°20′N 150°0′W / 72.333° СГШ; 150.000° ЗГД / 72.333; -150.000 (Beaufort Sea) Бофорово Море
70°28′N 150°0′W / 70.467° СГШ; 150.000° ЗГД / 70.467; -150.000 (United States)  САД Алјаска - минува низ Енкориџ (при 61°12′N 150°0′W / 61.200° СГШ; 150.000° ЗГД / 61.200; -150.000 (Anchorage))
59°39′N 150°0′W / 59.650° СГШ; 150.000° ЗГД / 59.650; -150.000 (Pacific Ocean) Тихи Океан Минува источно од Каролински Остров,  Кирибати (при 9°56′S 150°12′W / 9.933° ЈГШ; 150.200° ЗГД / -9.933; -150.200 (Caroline Island)), западно од Моореја,  Француска Полинезија (при 17°30′S 149°55′W / 17.500° ЈГШ; 149.917° ЗГД / -17.500; -149.917 (Caroline Island))
60°0′S 150°0′W / 60.000° ЈГШ; 150.000° ЗГД / -60.000; -150.000 (Southern Ocean) Јужен Океан
76°32′S 150°0′W / 76.533° ЈГШ; 150.000° ЗГД / -76.533; -150.000 (Antarctica) Антарктик Границата на Росова Зависност, присвоена од Нов Зеланд Нов Зеланд, и неприсвоена

Поврзано[уреди | уреди извор]