175. источен меридијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
175°
175. источен меридијан

175. источен меридијанмеридијан со должина која се протега од Северниот Пол преку Северноледениот Океан, Азија, Тихиот Океан, Нов Зеланд, Јужниот Океан и Антарктикот до Јужниот Пол.

175. источен меридијан образува голема кружница со 5. западен меридијан.

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од Северниот Пол и тргнувајќи кон југ до Јужниот Пол, 175. источен меридијан поминува :

Координати Држава, територија или море Белешки
90°0′N 175°0′E / 90.000° СГШ; 175.000° ИГД / 90.000; 175.000 (Arctic Ocean) Северноледен Океан
72°44′N 175°0′E / 72.733° СГШ; 175.000° ИГД / 72.733; 175.000 (East Siberian Sea) Источносибирско Море
69°50′N 175°0′E / 69.833° СГШ; 175.000° ИГД / 69.833; 175.000 (Russia)  Русија Чукотски автономен округ
61°58′N 175°0′E / 61.967° СГШ; 175.000° ИГД / 61.967; 175.000 (Bering Sea) Берингово Море
52°30′N 175°0′E / 52.500° СГШ; 175.000° ИГД / 52.500; 175.000 (Pacific Ocean) Тихи Океан
1°27′S 175°0′E / 1.450° ЈГШ; 175.000° ИГД / -1.450; 175.000 (Kiribati)  Кирибати Табитеуеја
1°28′S 175°0′E / 1.467° ЈГШ; 175.000° ИГД / -1.467; 175.000 (Pacific Ocean) Тихи Океан Миниува западно од Мала Бариера, Нов Зеланд Нов Зеланд (при 36°11′S 175°2′E / 36.183° ЈГШ; 175.033° ИГД / -36.183; 175.033 (Little Barrier Island))
36°46′S 175°0′E / 36.767° ЈГШ; 175.000° ИГД / -36.767; 175.000 (New Zealand) Нов Зеланд Нов Зеланд Ваихеке и Северен Остров —минува западно од Вонгануи (при 39°56′S 175°2′E / 39.933° ЈГШ; 175.033° ИГД / -39.933; 175.033 (Wanganui))
39°57′S 175°0′E / 39.950° ЈГШ; 175.000° ИГД / -39.950; 175.000 (Pacific Ocean) Тихи Океан
40°53′S 175°0′E / 40.883° ЈГШ; 175.000° ИГД / -40.883; 175.000 (New Zealand) Нов Зеланд Нов Зеланд Северен Остров — западно од градот Апер Хат (при 41°8′S 175°1′E / 41.133° ЈГШ; 175.017° ИГД / -41.133; 175.017 (Upper Hutt))
41°23′S 175°0′E / 41.383° ЈГШ; 175.000° ИГД / -41.383; 175.000 (Pacific Ocean) Тихи Океан
60°0′S 175°0′E / 60.000° ЈГШ; 175.000° ИГД / -60.000; 175.000 (Southern Ocean) Јужен Океан
77°40′S 175°0′E / 77.667° ЈГШ; 175.000° ИГД / -77.667; 175.000 (Antarctica) Антарктик Росова Зависностприсвоена од Нов Зеланд Нов Зеланд

Поврзано[уреди | уреди извор]