Прејди на содржината

50. јужен напоредник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
50°
50. јужен напоредник

50. јужен напоредник (50° ЈГШ) — напоредник кој се наоѓа 50 степени јужно од Екваторот. Минува низ Атлантскиот и Индискиот и Тихиот Океан, како и низ Јужна Америка.

Започнувајќи од нултиот меридијан, па кон исток, 50° ЈГШ минува низ:

Координати Земја, територија, море Белешки
50°0′S 0°0′E / 50.000° ЈГШ; 0.000° ИГД / -50.000; 0.000 (Нулти меридијан) Атлантски Океан
50°0′S 20°0′E / 50.000° ЈГШ; 20.000° ИГД / -50.000; 20.000 (Индиски Океан) Индиски Океан Веднаш јужно од островите Кергелен,  Француски Јужни и Антарктички Земји
50°0′S 147°0′E / 50.000° ЈГШ; 147.000° ИГД / -50.000; 147.000 (Тихи Океан) Тихи Океан веднаш јужно од Антиподските Острови, Нов Зеланд Нов Зеланд
50°0′S 74°53′W / 50.000° ЈГШ; 74.883° ЗГД / -50.000; -74.883 (Чиле)  Чиле Патагонски Архипелаг и копното
50°0′S 73°26′W / 50.000° ЈГШ; 73.433° ЗГД / -50.000; -73.433 (Аргентина)  Аргентина
50°0′S 67°54′W / 50.000° ЈГШ; 67.900° ЗГД / -50.000; -67.900 (Атлантски Океан) Атлантски Океан

Поврзано[уреди | уреди извор]