50. западен меридијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
50°
50. западен меридијан

50. западен меридијанмеридијан со должина која се протега од Северниот Пол низ Северноледениот Океан, Гренланд, Атлантскиот Океан, Јужна Америка, Јужниот Океан и Антарктикот до Јужниот Пол.

50. западен меридијан образува голема кружница со 130. источен меридијан.

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од Северниот Пол и упатувајќи се на југ кон Јужниот Пол, 50. западен меридијан поминува низ:

Координати Држава, територија или море Белешки
90°0′N 50°0′W / 90.000° СГШ; 50.000° ЗГД / 90.000; -50.000 (Arctic Ocean) Северноледен Океан
83°40′N 50°0′W / 83.667° СГШ; 50.000° ЗГД / 83.667; -50.000 (Lincoln Sea) Линколново Море
82°48′N 50°0′W / 82.800° СГШ; 50.000° ЗГД / 82.800; -50.000 (Greenland)  Гренланд Бомонт
82°46′N 50°0′W / 82.767° СГШ; 50.000° ЗГД / 82.767; -50.000 (Lincoln Sea) Линколново Море
82°31′N 50°0′W / 82.517° СГШ; 50.000° ЗГД / 82.517; -50.000 (Greenland)  Гренланд
82°1′N 50°0′W / 82.017° СГШ; 50.000° ЗГД / 82.017; -50.000 (Sherard Osborn Fjord) Шерард Озборн
81°53′N 50°0′W / 81.883° СГШ; 50.000° ЗГД / 81.883; -50.000 (Greenland)  Гренланд
62°18′N 50°0′W / 62.300° СГШ; 50.000° ЗГД / 62.300; -50.000 (Atlantic Ocean) Атлантски Океан
1°42′N 50°0′W / 1.700° СГШ; 50.000° ЗГД / 1.700; -50.000 (Brazil)  Бразил Амапа — копното и островот Баилик
0°56′N 50°0′W / 0.933° СГШ; 50.000° ЗГД / 0.933; -50.000 (Atlantic Ocean) Атлантски Океан Устието на Амазон
0°18′N 50°0′W / 0.300° СГШ; 50.000° ЗГД / 0.300; -50.000 (Brazil)  Бразил Пара — островите Кавијана и Маражо, и копното, Токантинс — од 9°15′S 50°0′W / 9.250° ЈГШ; 50.000° ЗГД / -9.250; -50.000 (Tocantins), Гојас — од 13°3′S 50°0′W / 13.050° ЈГШ; 50.000° ЗГД / -13.050; -50.000 (Goiás), Минас Жераис — од 18°36′S 50°0′W / 18.600° ЈГШ; 50.000° ЗГД / -18.600; -50.000 (Minas Gerais), Сао Паоло — од 19°56′S 50°0′W / 19.933° ЈГШ; 50.000° ЗГД / -19.933; -50.000 (São Paulo), Парана — од 22°55′S 50°0′W / 22.917° ЈГШ; 50.000° ЗГД / -22.917; -50.000 (Paraná), Санта Катарина — од 26°1′S 50°0′W / 26.017° ЈГШ; 50.000° ЗГД / -26.017; -50.000 (Santa Catarina), Јужно Рио Гранде — од 28°27′S 50°0′W / 28.450° ЈГШ; 50.000° ЗГД / -28.450; -50.000 (Rio Grande do Sul), Санта Катарина — околу 11 км од 29°8′S 50°0′W / 29.133° ЈГШ; 50.000° ЗГД / -29.133; -50.000 (Santa Catarina), Јужно Рио Гранде — од 29°13′S 50°0′W / 29.217° ЈГШ; 50.000° ЗГД / -29.217; -50.000 (Rio Grande do Sul)
29°44′S 50°0′W / 29.733° ЈГШ; 50.000° ЗГД / -29.733; -50.000 (Atlantic Ocean) Атлантски Океан
60°0′S 50°0′W / 60.000° ЈГШ; 50.000° ЗГД / -60.000; -50.000 (Southern Ocean) Јужен Океан
77°12′S 50°0′W / 77.200° ЈГШ; 50.000° ЗГД / -77.200; -50.000 (Antarctica) Антарктик Аргентински Антарктик присвоена од  Аргентина и Британската Антарктичка Територија, присвоена од  Обединето Кралство

Поврзано[уреди | уреди извор]