15. северен напоредник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
15°
15. северен напоредник

15. северен напоредник (15° СГШ) — напоредник кој се протега на 15 степени северно од Земјината екваторска рамнина. Минува низ сахарскиот раб (Сахел) во Африка, три големи полуострови во Азија (between which parts of Индискиот Океан), Тихиот Океан, превлаката на Средна Америка, јужните Кариби и Атлантскиот Океан.

На оваа географска ширина сонцето е видливо 13 часа и 1 минута за време на летната долгодневица и 11 часа и 14 минути за време на зимската краткодневница.[1]

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од нултиот меридијан, па на исток, напоредникот 15° СГШ минува низ следниве места:

Координати Земја, територија или море Белешки
15°0′N 0°0′E / 15.000° СГШ; 0.000° ИГД / 15.000; 0.000 (нулти меридијан)  Мали
15°0′N 1°0′E / 15.000° СГШ; 1.000° ИГД / 15.000; 1.000 (Нигер)  Нигер
15°0′N 13°51′E / 15.000° СГШ; 13.850° ИГД / 15.000; 13.850 (Чад) Чад Чад
15°0′N 22°47′E / 15.000° СГШ; 22.783° ИГД / 15.000; 22.783 (Судан)  Судан
15°0′N 36°27′E / 15.000° СГШ; 36.450° ИГД / 15.000; 36.450 (Еритреја)  Еритреја
15°0′N 40°32′E / 15.000° СГШ; 40.533° ИГД / 15.000; 40.533 (Црвено Море) Црвено Море
15°0′N 42°53′E / 15.000° СГШ; 42.883° ИГД / 15.000; 42.883 (Јемен)  Јемен
15°0′N 50°26′E / 15.000° СГШ; 50.433° ИГД / 15.000; 50.433 (Индиски Океан) Индиски Океан Арапско море
15°0′N 74°1′E / 15.000° СГШ; 74.017° ИГД / 15.000; 74.017 (Индија) Индија Индија Гоа
Карнатака
Андра Прадеш
15°0′N 80°3′E / 15.000° СГШ; 80.050° ИГД / 15.000; 80.050 (Индиски Океан) Индиски Океан Бенгалски Залив
Минува веднаш северно од островот Препарис,  Бурма
Андаманско Море
15°0′N 97°47′E / 15.000° СГШ; 97.783° ИГД / 15.000; 97.783 (Мјанмар)  Бурма (Бурма)
15°0′N 98°13′E / 15.000° СГШ; 98.217° ИГД / 15.000; 98.217 (Тајланд)  Тајланд Минува низ Након Ратчасима
15°0′N 105°35′E / 15.000° СГШ; 105.583° ИГД / 15.000; 105.583 (Лаос)  Лаос
15°0′N 107°28′E / 15.000° СГШ; 107.467° ИГД / 15.000; 107.467 (Виетнам)  Виетнам
15°0′N 108°55′E / 15.000° СГШ; 108.917° ИГД / 15.000; 108.917 (Јужнокинеско Море) Јужнокинеско Море Минува веднаш јужно од спорниот Скарборски Гребен
15°0′N 120°3′E / 15.000° СГШ; 120.050° ИГД / 15.000; 120.050 (Филипини) Филипини Филипини Островот Лусон
15°0′N 121°33′E / 15.000° СГШ; 121.550° ИГД / 15.000; 121.550 (Тихи Океан) Тихи Океан Полиљски Проток
15°0′N 121°49′E / 15.000° СГШ; 121.817° ИГД / 15.000; 121.817 (Филипини) Филипини Филипини Островот Полињо
15°0′N 122°3′E / 15.000° СГШ; 122.050° ИГД / 15.000; 122.050 (Тихи Океан) Тихи Океан Филипинско Море
15°0′N 145°35′E / 15.000° СГШ; 145.583° ИГД / 15.000; 145.583 (Северни Маријански Острови)  Северни Маријански Острови Островот Тинијан
15°0′N 145°40′E / 15.000° СГШ; 145.667° ИГД / 15.000; 145.667 (Тихи Океан) Тихи Океан Минува северно од атолот Бокак,  Маршалски Острови
15°0′N 92°43′W / 15.000° СГШ; 92.717° ЗГД / 15.000; -92.717 (Мексико)  Мексико Чијапас
15°0′N 92°8′W / 15.000° СГШ; 92.133° ЗГД / 15.000; -92.133 (Гватемала)  Гватемала
15°0′N 89°11′W / 15.000° СГШ; 89.183° ЗГД / 15.000; -89.183 (Хондурас)  Хондурас
15°0′N 83°25′W / 15.000° СГШ; 83.417° ЗГД / 15.000; -83.417 (Никарагва)  Никарагва Во должина од 11 км
15°0′N 83°18′W / 15.000° СГШ; 83.300° ЗГД / 15.000; -83.300 (Хондурас)  Хондурас
15°0′N 83°9′W / 15.000° СГШ; 83.150° ЗГД / 15.000; -83.150 (Карипско Море) Карипско Море Минува помеѓу  Доминика и  Мартиник (Франција)
15°0′N 61°15′W / 15.000° СГШ; 61.250° ЗГД / 15.000; -61.250 (Атлантски Океан) Атлантски Океан
15°0′N 24°28′W / 15.000° СГШ; 24.467° ЗГД / 15.000; -24.467 (Зелен ’Рт)  Зелен ’Рт Островот Фогу
15°0′N 24°18′W / 15.000° СГШ; 24.300° ЗГД / 15.000; -24.300 (Атлантски Океан) Атлантски Океан
15°0′N 23°44′W / 15.000° СГШ; 23.733° ЗГД / 15.000; -23.733 (Зелен ’Рт)  Зелен ’Рт Островот Сантјаго
15°0′N 23°27′W / 15.000° СГШ; 23.450° ЗГД / 15.000; -23.450 (Атлантски Океан) Атлантски Океан
15°0′N 17°4′W / 15.000° СГШ; 17.067° ЗГД / 15.000; -17.067 (Сенегал) Сенегал Сенегал
15°0′N 12°28′W / 15.000° СГШ; 12.467° ЗГД / 15.000; -12.467 (Мавританија)  Мавританија
15°0′N 11°48′W / 15.000° СГШ; 11.800° ЗГД / 15.000; -11.800 (Мали)  Мали
15°0′N 0°50′W / 15.000° СГШ; 0.833° ЗГД / 15.000; -0.833 (Буркина Фасо)  Буркина Фасо
15°0′N 0°2′W / 15.000° СГШ; 0.033° ЗГД / 15.000; -0.033 (Мали)  Мали

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Duration of Daylight/Darkness Table for One Year“. U.S. Naval Observatory. 24 септември 2019. Архивирано од изворникот на 12 октомври 2019. Посетено на 10 март 2021.