60. источен меридијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
60°
60. источен меридијан

60. источен меридијанмеридијан со должина која се протега од Северниот Пол преку Северноледениот Океан, Европа, Азија, Индискиот Океан, Јужниот Океан и Антарктикот до Јужниот Пол.

60. источен меридијан образува голема кружница со 120. западен меридијан.

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од Северниот Пол и насочувајќи се кон Јужниот Пол, 60. источен меридијан минува низ:

Координати Држава, територија или море Белешки
90°0′N 60°0′E / 90.000° СГШ; 60.000° ИГД / 90.000; 60.000 (Arctic Ocean) Северноледен Океан
81°18′N 60°0′E / 81.300° СГШ; 60.000° ИГД / 81.300; 60.000 (Russia)  Русија Хофамнов Остров, Вилчеков Остров и Салмов Остров, Земја на Франц Јосиф
79°53′N 60°0′E / 79.883° СГШ; 60.000° ИГД / 79.883; 60.000 (Barents Sea) Баренцово Море
76°7′N 60°0′E / 76.117° СГШ; 60.000° ИГД / 76.117; 60.000 (Russia)  Русија Северен Остров, Нова Земја
74°42′N 60°0′E / 74.700° СГШ; 60.000° ИГД / 74.700; 60.000 (Kara Sea) Карско Море
70°5′N 60°0′E / 70.083° СГШ; 60.000° ИГД / 70.083; 60.000 (Russia)  Русија Вајгач
69°41′N 60°0′E / 69.683° СГШ; 60.000° ИГД / 69.683; 60.000 (Barents Sea) Баренцово Море Печорско Море
68°41′N 60°0′E / 68.683° СГШ; 60.000° ИГД / 68.683; 60.000 (Russia)  Русија
50°49′N 60°0′E / 50.817° СГШ; 60.000° ИГД / 50.817; 60.000 (Kazakhstan)  Казахстан Границата со Узбекистан е во Аралското Езеро
44°55′N 60°0′E / 44.917° СГШ; 60.000° ИГД / 44.917; 60.000 (Kazakhstan)  Узбекистан
42°13′N 60°0′E / 42.217° СГШ; 60.000° ИГД / 42.217; 60.000 (Turkmenistan)  Туркменистан Околу 6 км
42°9′N 60°0′E / 42.150° СГШ; 60.000° ИГД / 42.150; 60.000 (Kazakhstan)  Узбекистан Околу 6 км
42°5′N 60°0′E / 42.083° СГШ; 60.000° ИГД / 42.083; 60.000 (Turkmenistan)  Туркменистан Околу 9 км
42°0′N 60°0′E / 42.000° СГШ; 60.000° ИГД / 42.000; 60.000 (Kazakhstan)  Узбекистан Околу 5 км
41°57′N 60°0′E / 41.950° СГШ; 60.000° ИГД / 41.950; 60.000 (Turkmenistan)  Туркменистан
37°2′N 60°0′E / 37.033° СГШ; 60.000° ИГД / 37.033; 60.000 (Iran) Иран Иран
25°23′N 60°0′E / 25.383° СГШ; 60.000° ИГД / 25.383; 60.000 (Indian Ocean) Индиски Океан Минува источно од брегот на  Оман
60°0′S 60°0′E / 60.000° ЈГШ; 60.000° ИГД / -60.000; 60.000 (Southern Ocean) Јужен Океан
67°24′S 60°0′E / 67.400° ЈГШ; 60.000° ИГД / -67.400; 60.000 (Antarctica) Антарктик Австралиска Антарктичка Територија, присвоена од Австралија Австралија

Поврзано[уреди | уреди извор]