160. западен меридијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
160-ти западен меридијан
Означете ги сите координати користејќи: OpenStreetMap  
Преземете ги координатите како: KML   ·   GPX

Меридијанот 160° западно од Гринич е линија со должина која се протега од Северниот Пол преку Арктичкиот Океан, Северна Америка, Тихиот Океан, Јужниот Океан и Антарктикот до Јужниот Пол.

160. западен меридијан создава голем круг со 20. источен меридијан .

Од пол до пол[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од Северниот Пол и тргнувајќи на југ кон Јужниот Пол , 160. западен меридијан поминува низ:

Координати Држава, територија или море Белешки
90°0′N 160°0′W / 90.000° N; 160.000° W / 90.000; -160.000 (Arctic Ocean) Северен Океан
71°34′N 160°0′W / 71.567° N; 160.000° W / 71.567; -160.000 (Chukchi Sea) Чукотско Море
70°40′N 160°0′W / 70.667° N; 160.000° W / 70.667; -160.000 (United States)  САД Алјаска
58°53′N 160°0′W / 58.883° N; 160.000° W / 58.883; -160.000 (Bering Sea) Берингово Море Бристолски Залив
56°29′N 160°0′W / 56.483° N; 160.000° W / 56.483; -160.000 (United States)  САД АлјаскаАлјаски Полуостров
55°48′N 160°0′W / 55.800° N; 160.000° W / 55.800; -160.000 (Pacific Ocean) Тихи Океан Минува источно од Карпа, Алјаска,  САД (при 55°31′N 160°1′W / 55.517° N; 160.017° W / 55.517; -160.017 (Karpa Island)), Pисточно од Андроника, Алјаска,  САД (при 55°19′N 160°1′W / 55.317° N; 160.017° W / 55.317; -160.017 (Andronica Island))
55°12′N 160°0′W / 55.200° N; 160.000° W / 55.200; -160.000 (United States)  САД АлјаскаНагај
55°2′N 160°0′W / 55.033° N; 160.000° W / 55.033; -160.000 (Pacific Ocean) Тихи Океан Минува источно од Кауај, Хаваи,  САД (при 22°1′N 159°48′W / 22.017° N; 159.800° W / 22.017; -159.800 (Kauai)), источно од Нихау, Хаваи,  САД (при 21°59′N 160°3′W / 21.983° N; 160.050° W / 21.983; -160.050 (Niihau)), источно од Џарвисов Остров,  Мали оддалечени острови на САД (при 0°23′S 160°1′W / 0.383° S; 160.017° W / -0.383; -160.017 (Jarvis Island)), западно од Аитутаки,  Кукови Острови (при 18°54′S 159°50′W / 18.900° S; 159.833° W / -18.900; -159.833 (Aitutaki)), западно од Раротонга,  Кукови Острови (при 21°12′S 159°49′W / 21.200° S; 159.817° W / -21.200; -159.817 (Rorotonga))
60°0′S 160°0′W / 60.000° S; 160.000° W / -60.000; -160.000 (Southern Ocean) Јужен Океан
77°59′S 160°0′W / 77.983° S; 160.000° W / -77.983; -160.000 (Antarctica) Антарктик Росова Зависност, присвоена од Нов Зеланд Нов Зеланд

Поврзано[уреди | уреди извор]