75. источен меридијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
75°
75. источен меридијан

75. источен меридијанмеридијан со должина која се протега од Северниот Пол преку Северноледениот Океан, Азија, Индискиот Океан, Јужниот Океан и Антарктикот до Јужниот Пол.

75. источен меридијан образува голема кружница со 105. западен меридијан.

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од Северниот Пол и тргнувајќи на југ кон Јужниот Пол, 75. источен меридијан минува низ:

Координати Држава, територија или море Белешки
90°0′N 75°0′E / 90.000° СГШ; 75.000° ИГД / 90.000; 75.000 (Arctic Ocean) Северноледен Океан
81°6′N 75°0′E / 81.100° СГШ; 75.000° ИГД / 81.100; 75.000 (Kara Sea) Карско Море Минува источно од Шокалски Остров,  Русија
72°52′N 75°0′E / 72.867° СГШ; 75.000° ИГД / 72.867; 75.000 (Russia)  Русија Гидански Полуостров
72°33′N 75°0′E / 72.550° СГШ; 75.000° ИГД / 72.550; 75.000 (Gulf of Ob) Опски Залив
72°10′N 75°0′E / 72.167° СГШ; 75.000° ИГД / 72.167; 75.000 (Russia)  Русија Гиденски Полуостров
69°7′N 75°0′E / 69.117° СГШ; 75.000° ИГД / 69.117; 75.000 (Taz Estuary) Тазски Залив
68°50′N 75°0′E / 68.833° СГШ; 75.000° ИГД / 68.833; 75.000 (Russia)  Русија
53°48′N 75°0′E / 53.800° СГШ; 75.000° ИГД / 53.800; 75.000 (Kazakhstan)  Казахстан Минува низ Балхашко Езеро
42°56′N 75°0′E / 42.933° СГШ; 75.000° ИГД / 42.933; 75.000 (Kyrgyzstan)  Киргистан
40°27′N 75°0′E / 40.450° СГШ; 75.000° ИГД / 40.450; 75.000 (China)  Кина Синкјанг
37°31′N 75°0′E / 37.517° СГШ; 75.000° ИГД / 37.517; 75.000 (Tajikistan)  Таџикистан
37°17′N 75°0′E / 37.283° СГШ; 75.000° ИГД / 37.283; 75.000 (China)  Кина Синкјанг
37°0′N 75°0′E / 37.000° СГШ; 75.000° ИГД / 37.000; 75.000 (Pakistan)  Пакистан Гилгит-Балтистан - присвоено од Индија Индија, Азад Кашмир - приосвоено од Индија Индија
34°39′N 75°0′E / 34.650° СГШ; 75.000° ИГД / 34.650; 75.000 (India) Индија Индија Џаму и Кашмир - присвоено од  Пакистан
32°28′N 75°0′E / 32.467° СГШ; 75.000° ИГД / 32.467; 75.000 (Pakistan)  Пакистан Пенџаб
32°2′N 75°0′E / 32.033° СГШ; 75.000° ИГД / 32.033; 75.000 (India) Индија Индија Пенџаб, Харајана, Раџастан, Мадја Прадеш, Махараштра, Карнатака, Керала
12°27′N 75°0′E / 12.450° СГШ; 75.000° ИГД / 12.450; 75.000 (Indian Ocean) Индиски Океан
60°0′S 75°0′E / 60.000° ЈГШ; 75.000° ИГД / -60.000; 75.000 (Southern Ocean) Јужен Океан
69°3′S 75°0′E / 69.050° ЈГШ; 75.000° ИГД / -69.050; 75.000 (Antarctica) Антарктик Австралиска Антарктичка Територија, присвоена од Австралија Австралија

Поврзано[уреди | уреди извор]