40. северен напоредник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
40°
40. северен напоредник

40. северен напоредник (40° СГШ) — напоредник кој се протега на 40 степени северно од Земјината екваторска рамнина. Минува низ Европа, Средоземното Море, Азија, Тихиот Океан, Северна Америка и Атлантскиот Океан.

На оваа географска ширина сонцето е видливо 15 часа, 1 минута и 28 секунди за време на летната долгодневица и 9 часа и 20 минути за време на зимската краткодневница.[1] На 21 јуни сонцето достигнува најголема висина од 73,44 степени, а на 21 декември достигнува 26,56 степени.

Најголемата висина на сонцето изнесува > 35,00º во октомври и > 28,00º во ноември.

40. северен напоредник е јужната појдовна линија за Националниот топографски систем на Канада.

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од нултиот меридијан, па на исток, напоредникот 40° СГШ минува низ следниве места:

Координати Земја, територија или море Белешки
40°0′N 0°0′E / 40.000° СГШ; 0.000° ИГД / 40.000; 0.000 (нулти меридијан)  Шпанија Авт. заедн. Валенсија
40°0′N 0°2′E / 40.000° СГШ; 0.033° ИГД / 40.000; 0.033 (Средоземно Море) Средоземно Море Минува веднаш северно од островот Мајорка,  Шпанија
40°0′N 3°48′E / 40.000° СГШ; 3.800° ИГД / 40.000; 3.800 (Шпанија)  Шпанија Островот Менорка
40°0′N 4°13′E / 40.000° СГШ; 4.217° ИГД / 40.000; 4.217 (Средоземно Море) Средоземно Море
40°0′N 8°24′E / 40.000° СГШ; 8.400° ИГД / 40.000; 8.400 (Италија)  Италија Островот Сардинија
40°0′N 9°42′E / 40.000° СГШ; 9.700° ИГД / 40.000; 9.700 (Средоземно Море) Средоземно Море Тиренско Море
40°0′N 15°20′E / 40.000° СГШ; 15.333° ИГД / 40.000; 15.333 (Италија)  Италија Кампанија
40°0′N 15°26′E / 40.000° СГШ; 15.433° ИГД / 40.000; 15.433 (Средоземно Море) Средоземно Море Заливот Поликастро
40°0′N 15°41′E / 40.000° СГШ; 15.683° ИГД / 40.000; 15.683 (Италија)  Италија Базиликата, Калабрија
40°0′N 16°37′E / 40.000° СГШ; 16.617° ИГД / 40.000; 16.617 (Средоземно Море) Средоземно Море Тарантски Залив
40°0′N 18°0′E / 40.000° СГШ; 18.000° ИГД / 40.000; 18.000 (Италија)  Италија Апулија
40°0′N 18°25′E / 40.000° СГШ; 18.417° ИГД / 40.000; 18.417 (Средоземно Море) Средоземно Море Протокот Отрантска Врата
40°0′N 19°53′E / 40.000° СГШ; 19.883° ИГД / 40.000; 19.883 (Албанија)  Албанија Минува веднаш северно од Саранда и веднаш јужно од Ѓирокастро
40°0′N 20°23′E / 40.000° СГШ; 20.383° ИГД / 40.000; 20.383 (Грција)  Грција
40°0′N 22°37′E / 40.000° СГШ; 22.617° ИГД / 40.000; 22.617 (Егејско Море) Средоземно Море Егејско Море
40°0′N 23°23′E / 40.000° СГШ; 23.383° ИГД / 40.000; 23.383 (Егејска Македонија)  Грција Егејска Македонија — краците Касандра и Ситонија на полуостровот Халкидик
40°0′N 24°0′E / 40.000° СГШ; 24.000° ИГД / 40.000; 24.000 (Егејско Море) Средоземно Море Егејско Море
40°0′N 25°6′E / 40.000° СГШ; 25.100° ИГД / 40.000; 25.100 (Грција)  Грција Островот Лемнос
40°0′N 25°26′E / 40.000° СГШ; 25.433° ИГД / 40.000; 25.433 (Егејско Море) Средоземно Море Егејско Море
40°0′N 26°11′E / 40.000° СГШ; 26.183° ИГД / 40.000; 26.183 (Турција)  Турција Минува веднаш северно од Анкара
40°0′N 44°24′E / 40.000° СГШ; 44.400° ИГД / 40.000; 44.400 (Ерменија)  Ерменија Минува низ Верин Арташат и Норашен
40°0′N 45°36′E / 40.000° СГШ; 45.600° ИГД / 40.000; 45.600 (Азербејџан)  Азербејџан Минува низ Карабах и Курско-араксинската Низина
40°0′N 49°27′E / 40.000° СГШ; 49.450° ИГД / 40.000; 49.450 (Касписко Море) Касписко Море
40°0′N 52°46′E / 40.000° СГШ; 52.767° ИГД / 40.000; 52.767 (Туркменистан)  Туркменистан
40°0′N 62°26′E / 40.000° СГШ; 62.433° ИГД / 40.000; 62.433 (Узбекистан)  Узбекистан
40°0′N 68°48′E / 40.000° СГШ; 68.800° ИГД / 40.000; 68.800 (Таџикистан)  Таџикистан
40°0′N 69°31′E / 40.000° СГШ; 69.517° ИГД / 40.000; 69.517 (Киргистан)  Киргистан
40°0′N 70°32′E / 40.000° СГШ; 70.533° ИГД / 40.000; 70.533 (Таџикистан)  Таџикистан Во должина од 9 км
40°0′N 70°39′E / 40.000° СГШ; 70.650° ИГД / 40.000; 70.650 (Киргистан)  Киргистан
40°0′N 71°5′E / 40.000° СГШ; 71.083° ИГД / 40.000; 71.083 (Узбекистан)  Узбекистан Ексклавата Сох — во должина од 7 км
40°0′N 71°10′E / 40.000° СГШ; 71.167° ИГД / 40.000; 71.167 (Киргистан)  Киргистан
40°0′N 71°48′E / 40.000° СГШ; 71.800° ИГД / 40.000; 71.800 (Узбекистан)  Узбекистан Ексклавата Шохимардон — во должина од 4 км
40°0′N 71°50′E / 40.000° СГШ; 71.833° ИГД / 40.000; 71.833 (Киргистан)  Киргистан
40°0′N 73°58′E / 40.000° СГШ; 73.967° ИГД / 40.000; 73.967 (Кина) Народна Република Кина НР Кина Синѓанг
Гансу
Внатрешна Монголија
Шанси
Хебеј
Пекинг (минува веднаш северно од градскот центар)
Хебеј
Тјенѓин
Хебеј
Љаонинг (во должина од 8 км)
40°0′N 119°54′E / 40.000° СГШ; 119.900° ИГД / 40.000; 119.900 (Жолто Море) Тихи Океан Љаодуншки Залив, Жолто Море
40°0′N 121°53′E / 40.000° СГШ; 121.883° ИГД / 40.000; 121.883 (Кина) Народна Република Кина НР Кина Љаонинг (полуостров Љаодунг)
40°0′N 124°21′E / 40.000° СГШ; 124.350° ИГД / 40.000; 124.350 (Северна Кореја) Северна Кореја ДНР Кореја Покраината Северен Пјонган — минува низ Синујџу
Покраината Чаганг
Покраината Јужен Хамгјонг — минува веднаш јужно од Хамхунг
40°0′N 127°57′E / 40.000° СГШ; 127.950° ИГД / 40.000; 127.950 (Јапонско Море) Тихи Океан Јапонско Море
40°0′N 128°10′E / 40.000° СГШ; 128.167° ИГД / 40.000; 128.167 (Северна Кореја) Северна Кореја ДНР Кореја Островот Мајанг
40°0′N 128°13′E / 40.000° СГШ; 128.217° ИГД / 40.000; 128.217 (Јапонско Море) Тихи Океан Јапонско Море
40°0′N 139°54′E / 40.000° СГШ; 139.900° ИГД / 40.000; 139.900 (Јапонија) Јапонија Островот Хоншу
— префектура Акита
— префектура Ивате
40°0′N 141°57′E / 40.000° СГШ; 141.950° ИГД / 40.000; 141.950 (Тихи Океан) Тихи Океан
40°0′N 124°1′W / 40.000° СГШ; 124.017° ЗГД / 40.000; -124.017 (САД)  САД Калифорнија — минува 2,35 км јужно од Шелтер Коув
Невада
Јута
Колорадо — минува низ Болдер
граница Небраска / Канзас
Мисури
Илиноис
Индијана — минува низ ридот Хузиер, највисока точка во сојузната држава
Охајо — минува низ Колумбус
Западна Вирџинија
Пенсилванија — минува низ Филаделфија
Њу Џерси — минува низ Томс Ривер
40°0′N 31°7′W / 40.000° СГШ; 31.117° ЗГД / 40.000; -31.117 (Атлантски Океан) Атлантски Океан Минува веднаш северно од островот Корву, Азори,  Португалија
40°0′N 8°55′W / 40.000° СГШ; 8.917° ЗГД / 40.000; -8.917 (Португалија)  Португалија Минува близу Фигејра да Фош и Коимбра
40°0′N 6°51′W / 40.000° СГШ; 6.850° ЗГД / 40.000; -6.850 (Шпанија)  Шпанија Екстремадура
Кастиља-Ла Манча
Мадрид — во должина од 10 км
Кастиља-Ла Манча
Валенсија — ексллавата Ринкон де Адемус, во должина од 4 км}
Кастиља-Ла Манча — во должина од 5 км
Арагон
Валенсија

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Duration of Daylight/Darkness Table for One Year“. U.S. Naval Observatory. 24 септември 2019. Архивирано од изворникот на 12 октомври 2019. Посетено на 10 март 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]