65. источен меридијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
65-ти источен меридијан
Означете ги сите координати користејќи: OpenStreetMap  
Преземете ги координатите како: KML   ·   GPX

Меридијанот 65 ° источно од Гринич е линија со должина која се протега од Северниот пол преку Арктичкиот Океан , Европа , Азија , Индискиот Океан , Јужниот Океан и Антарктикот до Јужниот пол .

65. источен меридијан создава голем круг со 115. западен меридијан .

Од пол до пол[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од Северниот пол и упатувајќи се кон југ до Јужниотпол , 65. источен меридијан поминува низ:

Координати Држава, територија или море Белешки
90°0′N 65°0′E / 90.000° СГШ; 65.000° ИГД / 90.000; 65.000 (Arctic Ocean) Северен Океан
81°10′N 65°0′E / 81.167° СГШ; 65.000° ИГД / 81.167; 65.000 (Russia)  Русија Грахам Бел, Франц Јосифова Земја
80°47′N 65°0′E / 80.783° СГШ; 65.000° ИГД / 80.783; 65.000 (Barents Sea) Баренцово Море
76°29′N 65°0′E / 76.483° СГШ; 65.000° ИГД / 76.483; 65.000 (Russia)  Русија Северен Остров, Нова Земја
75°47′N 65°0′E / 75.783° СГШ; 65.000° ИГД / 75.783; 65.000 (Kara Sea) Карско Море
69°15′N 65°0′E / 69.250° СГШ; 65.000° ИГД / 69.250; 65.000 (Russia)  Русија
54°24′N 65°0′E / 54.400° СГШ; 65.000° ИГД / 54.400; 65.000 (Kazakhstan)  Казахстан
43°45′N 65°0′E / 43.750° СГШ; 65.000° ИГД / 43.750; 65.000 (Uzbekistan)  Узбекистан
38°37′N 65°0′E / 38.617° СГШ; 65.000° ИГД / 38.617; 65.000 (Turkmenistan)  Туркменистан
37°13′N 65°0′E / 37.217° СГШ; 65.000° ИГД / 37.217; 65.000 (Afghanistan) Авганистан Авганистан
29°32′N 65°0′E / 29.533° СГШ; 65.000° ИГД / 29.533; 65.000 (Pakistan)  Пакистан Белуџистан
25°19′N 65°0′E / 25.317° СГШ; 65.000° ИГД / 25.317; 65.000 (Indian Ocean) Индиски Океан
60°0′S 65°0′E / 60.000° ЈГШ; 65.000° ИГД / -60.000; 65.000 (Southern Ocean) Јужен Океан
67°39′S 65°0′E / 67.650° ЈГШ; 65.000° ИГД / -67.650; 65.000 (Antarctica) Антарктик Австралиска Антарктичка Територија, присвоена од Австралија Австралија

Поврзано[уреди | уреди извор]