Синѓанг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Синѓанг
Ујгурски شىنجاڭ ئۇيغۇر ئاپتونوم رايونى
Кинески 新疆维吾尔自治区
Автономни региони
Автономен регион Синѓанг Ујгур
火焰山 - panoramio.jpg
Karakul-muztagh-ata-d09.jpgKashgar-apakh-hoja-d04.jpg
Khotan-mezquita-d04.jpgUrumqi s bazzar.jpg
Мапа на Кина, истакнувајќи го Автономен регион Синѓанг Ујгур
Мапа на Кина, истакнувајќи го Автономен регион Синѓанг Ујгур
Држава Кина
Наречено по
 • , xīn („нов")
 • , jiāng („граница" или „гранично земјиште")
Главен град
(и најголем)
Урумчи
Административна поделба14 Префектури, 99 Окрузи, 1005 Градови
Управа
 • Секретар на партискиот комитетЧен Квангуо, кинески 陈全国
 • ChairmanШохрат Закир, ујгурски شۆھرەت زاكىر
Површина
 • Вкупна1.664.897 км2 (642,820 ми2)
Најг. вис. (К2)&100000000000000086110008,611 м
Најм. вис. (Езеро Ајдинг)&09999999999999845999999−154 м
Население (2010)
 • Вкупно21,815,815
 • проц. од (2018)24,870,000
 • Густина15/км2 (40/ми2)
Демографија
 • Етнички
 состав (2010)
 • Јазици
 и дијалекти
БДП (2017)CNY 1.1 trillion
$162 billion
 - по глава на жителCNY 45,099
$ 6,680
ИЧР (2018)0.731
Мреж. местоАвтономен регион Синѓанг Ујгур

Синѓанг (ујгурски: شىنجاڭ; кинески: 新疆; пинјин: Xīnjiāng; наизменично романизиран како Sinkiang), официјално Автономен регион Синѓанг Ујгур или Автономен регион Ујгурски Синѓанг[1], е автономен регион на Народна Република Кина (НР Кина), сместен на северозапад на земјата близу Средна Азија. Синѓанг е најголемиот региони во Кина, Се протега на над 1,6 милиони км2 (640 000 квадратни милји) и има околу 25 милиони жители.[2]

Синѓанг се граничи со државите Монголија, Русија, Казахстан, Киргистан, Таџикистан, Авганистан, Пакистан и Индија. Грубите планински масиви Каракорум, Кунлун и Тјеншан заземаат голем дел од границите на Синѓанг, како и неговите западни и јужни региони. Регионот Аксаи Чин, управуван од Кина претежно како дел од префектурата Хотан во Синѓанг, Индија го смета како дел од својата територија. Синѓанг исто така се граничи со автономниот регион Тибет и провинциите Гансу и Ќингхај. Најпознатата траса на историскиот Пат на свилата поминуваше низ територијата од исток до нејзината северозападна граница.

Во него живеат голем број етнички групи, вклучувајќи ги Турците Ујгури, Казаците Киргизи, Хан кинезите, Тибетанците, Хуи, Таџиците, Монголците, Русите и др. Повеќе од десетина автономни префектури и окрузи за малцинства се во Синѓанг. Синѓанг се нарекува и кинески Туркестан[3], Источен Туркестан[4][5] и Источен Туркистан[6]. Синѓанг е поделен на басенот Џунгарија на север и басенот Тарим на југ со планински венец. Само околу 9,7% од површината на Синѓанг е погодна за живеење.[7]

Со документирана историја од најмалку 2.500 години, голем број на луѓе и империи се натпреваруваа за контрола над целата или делови од оваа територија. Територијата е под власт на династијата Ќинг во 18 век, подоцна заменета со влада на Република Кина. Од 1949 година, таа е дел од Народна Република Кина по Кинеската граѓанска војна. Во 1954 година, Синѓанг Бингтуан беше формиран за зајакнување на границата и одбрана од Советскиот Сојуз и исто така за унапредување на локалната економија. Во 1955 година, Синџијанг беше административно сменет од провинција во автономен регион. Во последниве децении, изобилни резерви на нафта и минерали се пронајдени во Синѓанг и тој во моментов е најголемиот регион за производство на природен гас во Кина. Во 90-тите и 2000-тите, движењето за независност на Источен Туркестан, сепаратистички конфликт и влијанието на радикалниот ислам резултираше во немири во регионот со повремени терористички напади и судири меѓу сепаратистичките и владините сили.[8]

Име и етимологија[уреди | уреди извор]

Општиот регион на Синѓанг е познат под многу различни имиња во минатото, на автохтони јазици, како и на други јазици. Овие имиња вклучуваат Алтишахр, историско ујгурско име за јужната половина на регионот што се однесува на „шесте градови“ на Таримскиот басен, како и на Котан, Хотај, Кинески Тартеј, Горен Тартеј, Источен Чагатај (бил источен дел од Чагатајски Ханат), Могулистан („земја на Монголците“), Кашгарија, Малата Бохара, Сериндија (поради индиското културно влијание) [9] и на кинески „Западните региони“. [24]

На кинески јазик, под династијата Хан, Синѓанг бил познат како Ксију (西域), што во превод значи „Западни региони“. Помеѓу 2 век п.н.е. и 2 век о.н.е., Династијата Хан го основало Заштитениот регион на Западните региони или Протекторатот Ксију (iy 府) во обид да ги обезбеди профитабилните патишта на Патот на свилата.[10] Западните региони за време на империјата Танг биле познати како Чикси (磧 西). Чи се однесува на пустината Гоби, додека Кси се однесува на запад. Империјата Танг го основа Генералниот протекторат за пацифицирање на Западот или Протекторат Анкси (x 都 護 府) во 640 година за да го контролира регионот. За време на династијата Ќинг, северниот дел на Синѓанг, Џунгарија беше позната како Џунбу (準 部, „регионот на Џунгар“) и јужниот басен Тарим беше познат како Хуиџианг (回疆, „Муслиманска граница“) пред да се спојат двата региона и да станат регионот на „Ксију Синѓанг“, подоцна поедноставен како „Синѓанг“.

Актуелното име добиено од мандарински јазик Синѓанг (Синкијанг), што буквално значи „Нова граница“ или „Нова територија“, беше дадено за време на династијата Ќинг од страна на императорот Кјанлонг. Според извештајот на кинескиот државник Зуо Зонгтанг до императорот на Ќинг, Синѓанг значи „стара земја, скоро вратена“ (故土 新 歸) или „ново стара земја“.

Терминот беше даден и на други области освоени од кинеските империи, на пример, денешната област Чинчуан тогаш беше позната како „Чинчуан Синѓанг“. На ист начин, денешен Синѓанг бил познат како Ксију Синѓанг (кинески: 西域 新疆; превод: „нова граница на западните региони“) и Гансу Синѓанг (кинески: 甘肅 新疆; превод: „Нова граница на провинцијата Гансу“, особено за денешен источен Синѓанг).

Во 1955 година, провинцијата Синѓанг беше преименувана во „Автономен регион Ујгурски Синѓанг“. Името што првично беше предложено беше едноставно „Синѓанг автономен регион“. Саифудин Азизи, првиот претседател на Синѓанг, ги поднесе своите силни забелешки за предложеното име кај Мао Це Тунг, тврдејќи дека „автономијата не им се дава на планините и реките, им се дава на посебните националности“. Како резултат, административниот регион ќе биде именуван како „Автономен регион Ујгурски Синѓанг“.[11]

Историја[уреди | уреди извор]

Рана историја[уреди | уреди извор]

Римската империја и Хан империјата околу 1 година н.е.

Според Ј.П. Мелори и Виктор Х. Маир, Кинезите го опишуваат постоењето на „бели луѓе со долга коса“ или народот Баи во Шан Хаи Џинг, кои живееле надвор од нивната северозападна граница.

Добро сочуваните таримски мумии со кавказоидни обележја, често со црвеникава или руса коса,[12] денес изложени во Музејот во Ерумќи и датирани од 2 милениум п.н.е. (пред 4000 години), се пронајдени во истата област на басенот Тарим.[13] Помеѓу 2009-2015 година, беа анализирани остатоците на 92 лица пронајдени во комплексот гробови на Ксијаохе. Генетските анализи на мумиите покажале дека мајчините лози на народот Кјаохе потекнуваат и од Источна Азија и од Западна Евроазија, додека татковците не потекнуваат од Западна Евроазија.

Различни номадски племиња, како што се Јуежи, Сака и Вусун, веројатно биле дел од миграцијата на индоевропските народи кои биле населени во источна Средна Азија (можеби дури до Гансу) во тоа време. Културата Ордос во северна Кина источно од Јуежи, е уште еден пример. Во времето кога династијата Хан под водство на императорот Ву (р. 141–87 п.н.е.) се бореше во западните региони на басенот Тарим, далеку од неговите претходници, во него живееа разни народи, како што се индоевропските Тохаријци во Турфан и Куча и индо-иранските народи Сака се центрирале околу Кашгар и Хотан.

На почетокот на династијата Хан (206 п.н.е.-220 г. н.е.), регионот бил подложен на Ксионгну, моќен номадски народ со седиште во модерна Монголија. Во 2 век п.н.е., династијата Хан направила подготовки за војна против Ксионгну кога императорот Ву од Хан го испратил истражувачот Жанг Кијан да ги истражува мистериозните кралства на запад и да склучи сојуз со народот Јуежи со цел да се бори против Ксионгну. Како резултат на овие битки, Кинезите го контролираа стратешкиот регион од коридорот Ордос и Гансу до Лоп Нор. Тие успеаја да го одделат Ксионгну од народите Кјанг на југ, а исто така добија директен пристап до западните региони. Хан Кина го испрати Жанг Кијан за администратор на државите во регионот, започнувајќи неколку децениска борба меѓу Ксионгну и Хан Кина за доминација на регионот, на крајот завршувајќи со кинески успех. Во 60 г.п.н.е. Хан Кина го основал Заштитениот регион на Западните региони (西域都護 府) кај Вулеи за да го надгледува целиот регион, западно до планините Памир, што ќе остане под влијание на династијата Хан со некои прекини. На пример, тоа излезе од нивна контрола за време на граѓанската војна против Ванг Манг (р. 9–23 г. н.е.). Тоа беше вратено под контрола на Хан во 91 година по Христа, заради напорите на генералот Бан Чао.

Басенот Тарим во 3 век

Династијата Чин им подлегна на последователните инвазии од номадите од север на почетокот на 4 век. Краткотрајните кралства што владееја едни после други со северозападна Кина, вклучително и Поранешниот Лианг, Поранешниот Чин, Подоцна Лианг и Западен Лианг, сите се обидоа да го одржат протекторатот, со различен степен на успех. По конечното обединување на северна Кина под империјата Северен Веи, нејзиниот протекторат го контролираше денешниот југоисточен регион Синѓанг. Локалните држави како Шуле, Јутијан, Гвизи и Киемо го контролираа западниот регион, додека централниот регион околу Турпан го контролираше Гаочанг, остатоци од држава (Северен Лианг) што некогаш владееше со дел од денешната провинција Гансу во северозападна Кина.

Согдијанец на камила од Бактрија, керамичка статуетка, династија Танг

За време на династијата Танг, биле спроведени низа експедиции против западно-турскиот ханат и нивните вазали. Војните против државите на оазата започнаа под императорот Таизонг со анексијата на Гаочанг во 640 година. Кралството Карасахр во близина беше заземено од Танг во 644 година, а кралството Куча беше освоено во 649 година. Династијата Танг тогаш го основала Генералниот протекторат за пацифирање на западот (安西 都 護 府) или протекторат Анкси во 640 година за да го контролира регионот.

За време на разорниот бунт Анши, која за малку ќе доведеше до уништување на династијата Танг, Тибет го нападна Танг на широк фронт, од Синѓанг до Јунан. Тој го окупираше главниот град на Танг, Чанган во 763 година во период од 16 дена, и ја презеде контролата над јужниот дел на Синѓанг до крајот на векот. Во исто време, ујгурскиот ханат ја презеде контролата врз северен Синѓанг, како и голем дел од Средна Азија и Монголија.

Бидејќи и Тибет и Ујгурскиот Ханат го намалија своето влијание и моќ во средината на 9 век, Кара-Канид Ханатот, кој беше конфедерација на турски племиња како Карлукс, Чигилс и Јагмас, ја презеде контролата над западниот дел од Синѓанг во 10 век и 11 век.

Во 1132 година, остатоци од династијата Лиао од Манџурија влегле во Синѓанг, бегајќи од бунтот на нивните соседи, Јурхенците. Тие воспоставија нова империја, Кара Хитаи, која управуваше и со делови на Таримскиот басен, кои беа под контрола на Кара-Канид Ханатот и на Ујгурскиот Ханат. Иако киданскиот и кинескиот јазик биле основните јазици на администрација, империјата исто така администрирала на персиски и ујгурски јазик.

Исламизација на Синѓанг[уреди | уреди извор]

Историската област на современиот Синѓанг се состоела од посебни области на Таримскиот басен и Џунгарија и првично била населена со индоевропски тохаријци и ирански народи Сака кои ја практикувале будистичката религија. Басенот Турфан и Тарим биле населени со говорители на точарски јазици.[14] Областа се исламизирала почнувајќи од 10 век со конверзија на Кара-Канид Ханатот кој го окупирал Кашгар. На половина од 10 век, будистичкото Сака кралство Хотан беше нападнато од турскиот муслимански владетел на Караханид Муса, а водачот на Караханидите, Јусуф Кадир Кан, го освои Хотан околу 1006 година.[15]

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Синѓанг е поделен на тринаесет префектури: четири градови на ниво на префектура, шест префектури и пет автономни префектури (вклучувајќи ја и покраинската автономна префектура Или, која пак има две од седумте префектури во рамките на својата јурисдикција). На крајот на 2017 година, вкупното население во Синѓанг изнесуваше 24,45 милиони жители.[16]

Овие потоа се поделени во 13 окрузи, 25 градови на ниво на област, 62 области и 6 автономни области. Десет градови на ниво на округ не припаѓаат на ниту една префектура и де факто се управувани од производствениот и градежниот корпус Синѓанг. Административната поделба на автономниот регион Синѓанг е прикажано на соседната слика и е опишано во табелата подолу:

Административна поделба на Синѓанг

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „新疆维吾尔自治区人民政府网(英文)“. en.xinjiang.gov.cn. Посетено на 2020-11-30.
 2. „新疆维吾尔自治区统计局“. web.archive.org. 2015-12-22. Посетено на 2020-11-30.
 3. „CATHOLIC ENCYCLOPEDIA: Turkestan“. www.newadvent.org. Посетено на 2020-11-30.
 4. „CCP's second century of shame - Taipei Times“. www.taipeitimes.com. 2020-09-20. Посетено на 2020-11-30.
 5. „East Turkistan“. TheFreeDictionary.com. Посетено на 2020-11-30.
 6. „Washington, New York Protesters Call for Recognition of Uighur Abuses as Genocide | Voice of America - English“. www.voanews.com (англиски). Посетено на 2020-11-30.
 7. „新疆绿洲面积已从4.3%增至9.7%--科技--人民网“. scitech.people.com.cn. Посетено на 2020-11-30.
 8. Tiezzi, Shannon. „China's 'Protracted War' in Xinjiang“. thediplomat.com (англиски). Посетено на 2020-11-30.
 9. Tyler, Christian (2004). Wild West China: The Taming of Xinjiang (англиски). Rutgers University Press. ISBN 978-0-8135-3533-3.
 10. Whitfield, Susan (2004). Aurel Stein on the Silk Road. Chicago : Serindia Publications. ISBN 978-1-932476-11-8.
 11. Bovingdon, Gardner (2010-08-06). The Uyghurs: Strangers in Their Own Land (англиски). Columbia University Press. ISBN 978-0-231-51941-0.
 12. Wong, Edward (2008-11-19). „The Dead Tell a Tale China Doesn't Care to Listen To (Published 2008)“. The New York Times (англиски). ISSN 0362-4331. Посетено на 2020-11-30.
 13. „A meeting of civilisations: The mystery of China's celtic mummies“. The Independent (англиски). 2006-08-27. Посетено на 2020-11-30.
 14. Millward, James A. (2007). Eurasian Crossroads: A History of Xinjiang (англиски). Columbia University Press. ISBN 978-0-231-13924-3.
 15. Millward, James A. (2007). Eurasian Crossroads: A History of Xinjiang (англиски). Columbia University Press. ISBN 978-0-231-13924-3.
 16. „中国统计年鉴—2018“. www.stats.gov.cn. Посетено на 2020-11-30.