135. западен меридијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
135°
135. западен меридијан

135. западен меридијанмеридијан со должина која се протега од Северниот Пол низ Северноледениот Океан, Северна Америка, Тихиот Океан, Јужниот Океан и Антарктикот до Јужниот Пол.

135. западен меридијан образува голема кружница со 45. источен меридијан.

Алјаскиот часовен појас е заснован на средното сончево време на овој меридијан.

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од Северниот Пол и упатувајќи се кон југ до Јужниот Пол, 135. западен меридијан поминува низ:

Координати Држава, територија или море Белешки
90°0′N 135°0′W / 90.000° СГШ; 135.000° ЗГД / 90.000; -135.000 (Arctic Ocean) Северноледен Океан
74°33′N 135°0′W / 74.550° СГШ; 135.000° ЗГД / 74.550; -135.000 (Beaufort Sea) Бофортово Море
69°28′N 135°0′W / 69.467° СГШ; 135.000° ЗГД / 69.467; -135.000 (Canada)  Канада Северозападни ТериторииРичардсов Остров и копното, Јукон — од 67°0′N 135°0′W / 67.000° СГШ; 135.000° ЗГД / 67.000; -135.000 (Yukon) (источно од Вајтхорс при 60°43′N 135°3′W / 60.717° СГШ; 135.050° ЗГД / 60.717; -135.050), Британска Колумбија — од 60°0′N 135°0′W / 60.000° СГШ; 135.000° ЗГД / 60.000; -135.000 (British Columbia)
59°19′N 135°0′W / 59.317° СГШ; 135.000° ЗГД / 59.317; -135.000 (United States)  САД АлјаскаЈугоиточна Алјаска (копно)
58°47′N 135°0′W / 58.783° СГШ; 135.000° ЗГД / 58.783; -135.000 (Lynn Canal) Линов Канал
58°31′N 135°0′W / 58.517° СГШ; 135.000° ЗГД / 58.517; -135.000 (United States)  САД АлјаскаЛинколн
58°29′N 135°0′W / 58.483° СГШ; 135.000° ЗГД / 58.483; -135.000 (Lynn Canal) Линов Канал Минува западно од островот Адмиралити, Алјаска,  САД (при 58°21′N 134°57′W / 58.350° СГШ; 134.950° ЗГД / 58.350; -134.950 (Admiralty Island))
58°3′N 135°0′W / 58.050° СГШ; 135.000° ЗГД / 58.050; -135.000 (United States)  САД Алјаска — островите Чичагова и Бараноф
56°29′N 135°0′W / 56.483° СГШ; 135.000° ЗГД / 56.483; -135.000 (Pacific Ocean) Тихи Океан
23°6′S 135°0′W / 23.100° ЈГШ; 135.000° ЗГД / -23.100; -135.000 (French Polynesia)  Француска Полинезија Островот Мангарева
23°7′S 135°0′W / 23.117° ЈГШ; 135.000° ЗГД / -23.117; -135.000 (Pacific Ocean) Тихи Океан
60°0′S 135°0′W / 60.000° ЈГШ; 135.000° ЗГД / -60.000; -135.000 (Southern Ocean) Јужен Океан
74°31′S 135°0′W / 74.517° ЈГШ; 135.000° ЗГД / -74.517; -135.000 (Antarctica) Антарктик Неприсвоена територија

Поврзано[уреди | уреди извор]