40. источен меридијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
40°
40. источен меридијан

40. источен меридијанмеридијан кој се протега од Северниот Пол преку Северноледениот Океан, Европа, Азија, Африка, Индискиот Океан, Јужниот Океан и Антарктикот до Јужниот Пол.

40. источен меридијан образува голема кружница со 140. западен меридијан.

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи на Северниот Пол и тргнувајќи на југ до Јужниот Пол, 40. источен меридијан поминува преку:

Координати Држава, територија или море Белешки
90°0′N 40°0′E / 90.000° СГШ; 40.000° ИГД / 90.000; 40.000 (Arctic Ocean) Северноледен Океан
80°27′N 40°0′E / 80.450° СГШ; 40.000° ИГД / 80.450; 40.000 (Barents Sea) Баренцово Море
67°49′N 40°0′E / 67.817° СГШ; 40.000° ИГД / 67.817; 40.000 (Russia)  Русија Островот Лумбовски и Колскиот Полуостров
66°25′N 40°0′E / 66.417° СГШ; 40.000° ИГД / 66.417; 40.000 (White Sea) Бело Море
65°49′N 40°0′E / 65.817° СГШ; 40.000° ИГД / 65.817; 40.000 (Russia)  Русија
65°10′N 40°0′E / 65.167° СГШ; 40.000° ИГД / 65.167; 40.000 (White Sea) Бело Море Двински Залив
64°45′N 40°0′E / 64.750° СГШ; 40.000° ИГД / 64.750; 40.000 (Russia)  Русија
49°36′N 40°0′E / 49.600° СГШ; 40.000° ИГД / 49.600; 40.000 (Ukraine)  Украина
49°9′N 40°0′E / 49.150° СГШ; 40.000° ИГД / 49.150; 40.000 (Russia)  Русија
48°53′N 40°0′E / 48.883° СГШ; 40.000° ИГД / 48.883; 40.000 (Ukraine)  Украина Околу 10 км
48°48′N 40°0′E / 48.800° СГШ; 40.000° ИГД / 48.800; 40.000 (Russia)  Русија
48°17′N 40°0′E / 48.283° СГШ; 40.000° ИГД / 48.283; 40.000 (Ukraine)  Украина Околу 6 км
48°13′N 40°0′E / 48.217° СГШ; 40.000° ИГД / 48.217; 40.000 (Russia)  Русија Минува источно од Адлер, помалку од километар од границата со  Грузија (при 43°24′N 40°0′E / 43.400° СГШ; 40.000° ИГД / 43.400; 40.000 (Adler))
43°23′N 40°0′E / 43.383° СГШ; 40.000° ИГД / 43.383; 40.000 (Black Sea) Црно Море
40°57′N 40°0′E / 40.950° СГШ; 40.000° ИГД / 40.950; 40.000 (Turkey)  Турција
36°49′N 40°0′E / 36.817° СГШ; 40.000° ИГД / 36.817; 40.000 (Syria) Сирија Сирија
33°57′N 40°0′E / 33.950° СГШ; 40.000° ИГД / 33.950; 40.000 (Iraq) Ирак Ирак
32°1′N 40°0′E / 32.017° СГШ; 40.000° ИГД / 32.017; 40.000 (Saudi Arabia)  Саудиска Арабија
20°15′N 40°0′E / 20.250° СГШ; 40.000° ИГД / 20.250; 40.000 (Red Sea) Црвено Море
16°3′N 40°0′E / 16.050° СГШ; 40.000° ИГД / 16.050; 40.000 (Eritrea)  Еритреја Далакшки Архипелаг и копното
14°27′N 40°0′E / 14.450° СГШ; 40.000° ИГД / 14.450; 40.000 (Ethiopia) Етиопија Етиопија
3°56′N 40°0′E / 3.933° СГШ; 40.000° ИГД / 3.933; 40.000 (Kenya) Кенија Кенија
3°22′S 40°0′E / 3.367° ЈГШ; 40.000° ИГД / -3.367; 40.000 (Indian Ocean) Индиски Океан Минува источно од островите Пемба, Латам и Мафија,  Танзанија
10°8′S 40°0′E / 10.133° ЈГШ; 40.000° ИГД / -10.133; 40.000 (Tanzania)  Танзанија
10°49′S 40°0′E / 10.817° ЈГШ; 40.000° ИГД / -10.817; 40.000 (Mozambique)  Мозамбик
16°12′S 40°0′E / 16.200° ЈГШ; 40.000° ИГД / -16.200; 40.000 (Indian Ocean) Индиски Океан Минува меѓу атолите Басас да Индија и Европа,  Француски Јужни и Антарктички Земји
60°0′S 40°0′E / 60.000° ЈГШ; 40.000° ИГД / -60.000; 40.000 (Southern Ocean) Јужен Океан
68°52′S 40°0′E / 68.867° ЈГШ; 40.000° ИГД / -68.867; 40.000 (Antarctica) Антарктик Земја на Кралицата Мод, присвоена од  Норвешка

Поврзано[уреди | уреди извор]